1. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

Probleme pierdere temporara putere

Discuție în 'Skoda Octavia II' creată de geoalbi, 5 Iul 2015.

  1. geoalbi 1st Gear Member

    Înscris:
    29 Ian 2015
    Mesaje:
    6
    Am o Skoda Octavia 2 din 2008 cu motorul acela celebru de Volkswagen TDI de 1,9 (1896cm3, 77KW), despre care se zice ca e unul din cele mai fiabile motoare facute (ma rog...).

    Buba este: in regimuri de accelerare puternica cu schimbari de viteza (de exemplu pe drumul catre greci la mare vara asta) dintr-o data se simte ca un kick back si pierde puterea. Ceva de genul: cu acceleratia la blana atinge cu greu 110km/h.

    Problema dispare daca opresc motorul si o las cateva minute. Dar faptul ca se poate intampla faza asta cand incerc sa depasesc un tir la 130 la ora si dintr-o data ma poate lasa motorul ma face sa nu mai merg cu incredere.

    Vreo idee? Ati avut careva asa ceva?
     
  2. jaga 1st Gear Member

    Înscris:
    1 Sep 2009
    Mesaje:
    12
    Locație:
    Timisoara
    Ce cod de motor ai ?
     
  3. yulia88 1st Gear Member

    Înscris:
    26 Aug 2015
    Mesaje:
    1
    ---------- Post added at 01:14 PM ---------- Previous post was at 01:11 PM ----------

    [/COLOR]Aceeasi problema la si geoalbi o am si eu. am fost la un service si mi s.a spus ca turbosuflanta e plina de ulei si ca trebuie schimbata 1700ron sau reconditionata 800, ati mai asa problema cu masina? Detin o skoda octavia2 din 2007,1.9.
     
  4. papie 2nd Gear Member

    Înscris:
    8 Sep 2011
    Mesaje:
    36
    Locație:
    Bucuresti
    De verificat mai intai actuatorul turbo (daca lucreaza si sa nu piarda din vacum)
     
    Ultima editare de un moderator: 27 Aug 2015
  5. beng

    beng 1st Gear Member

    Înscris:
    26 Iun 2016
    Mesaje:
    8
    Locație:
    Bucuresti
    Salut! Aceeasi problema am intalnit-o si eu saptamana asta. Imi puteti spune va rog cum ati rezolvat voi?
     
  6. Sorin_234 1st Gear Member

    Înscris:
    28 Iul 2016
    Mesaje:
    1
    cel mai probabil geometria variabilă blocată sau acuatorul blocat. - se numește limp mode... încarcă turbina prea mult și detectează computerul asta și activează safe mode.
     
  7. beng

    beng 1st Gear Member

    Înscris:
    26 Iun 2016
    Mesaje:
    8
    Locație:
    Bucuresti
    Exact asta a fost, merci! Am fost la AVD Turbo si cu 1150 de lei am rezolvat. Mi-au reconditionat turbina si au curatat vaccum-ul. Se pare ca era infundat si bloca geometria.
     
  8. TraianM 1st Gear Member

    Înscris:
    9 Sep 2016
    Mesaje:
    3
    Salutare, am intampinat o problema de dosarele X la Skoda mea (octavia 2 1.9tdi 130cp soft schimbat).
    Am schimbat turbina pentru ca nu mai tragea si nu mai era elastica. Dupa ce am luat masina tragea intermitent ca un motor aspirat in treapta 1 si 2 si se debloca dupa 2700-2800 de ture cu un mare fum negru in spate.
    Mecanicii (in care am incredere si sunt specializati pe VAG-uri) au schimbat : debitmetru, bloc de valve, senzor aer, EGR si tot asa face masina.
    Atunci cand scot furtunul de pe EGR si merg cu ea e un pic mai sprintena dar tot nu trage bine, cu EGR pus se taraie foarte des (uneori dupa ce se lasa fum isi revine pentru 2-3 minute).
    S-au facut teste cu Vag in mers, pe loc, turata, etc., nu are erori. Am fost la cei care au reconditionat turbina si au testat si ei, spun ca totul e ok si ca incarca de la 1800 ture si la 2400 e in regim maxim.
    Nu stiu ce sa mai cred si ce sa ii mai fac. Imi imaginez ca nu ar fi un banal de furtun din moment ce sunt diferente clare cu EGR si pus si fara (au verificat mecanicii toate furtunele oricum). Ce poate afecta la recircularea gazelor asa mult ? Eu banuiesc turbina ca nu este ok.
    ce parere aveti ?
    Le-am luat pe toate prin eliminare :
    - softul : mi-a spus cel care l-a facut (electronist Skoda) ca nu are ce sa afecteze din soft, plus ca mergea altfel inainte de schimabrea turbinei
    - mecanica : EGR, debitmetru, bloc de valve, senzor tot schimbat (le am in portbagaj ca sunt bune degeaba am luat altele)
    Daca a gasit cineva o solutie la problema asta ascult orice posibilitate. :keule::keule::keule:
    Multumesc frumos & seara placuta sa aveti.
     
  9. JurasikMan

    JurasikMan Skoda Expert

    Înscris:
    21 Sep 2009
    Mesaje:
    1.843
    Locație:
    Brasov
    Repune softul orginal si problemele dispar . Se intampla la masinile resoftate . Este vorba despre o plaja de turatie pe care reglarea fina amestecului nu functioneaz corect. O intarziere sau o anticipare a detonatei care iese din intervalul potrivit.
    Cand ti se schimba distributia , ulterior se face un reglaj fin de repozitionare. La masini resoftate nu mai functioneaza. Se intampla la fel si la Audi A6 , Q7 , Touareg , Porsche Cayenne , chiar resoftate la reprezentanta.
     
  10. TraianM 1st Gear Member

    Înscris:
    9 Sep 2016
    Mesaje:
    3
    Salut JurasikMan,
    o sa ma duc sa o resoftez si vad ce iese, apoi revin cu impresii. Multumesc frumos pentru reply.
    Week-end placut!
     
  11. TraianM 1st Gear Member

    Înscris:
    9 Sep 2016
    Mesaje:
    3
    S-a rezolvat

    Hello,
    Rezolvarea s-a facut cu inlocuirea turbinei, chiar daca in mers nu dadea erori. dupa schimbare masina nu mai are aceleasi probleme. :idea:
     
  12. SAE90 1st Gear Member

    Înscris:
    13 Noi 2015
    Mesaje:
    18
    Problema asta o am si eu la o Octavia 2 2.0 TDI 140CP BKD, si la service mi-au spus ca e doar geometria de la turbina si trebuie curatata. Acum va intreb pe voi, se merita sa reconditionez si turbina odata cu asta sau daca nu trebuie sa nu o fac ? Pentru ca doar geometria m-ar costa undeva la 400 lei si sa reconditionez si turbina ar fi undeva la 1200 - 1500 lei. Frica mea ar fi ca reconditionez geometria, dau 400 lei, si pe urma sa trebuiasca sa reconditionez si turbina si sa platesc iar montatul si demontatul ala de pe masina.
     
  13. Gabriel Nicolae 1st Gear Member

    Înscris:
    2 Oct 2023
    Mesaje:
    2
    Revin si eu cu o intrebare la acest topic.
    Fix acelasi lucru il patesc eu acum, cu masina mea skoda octavia 2014 1.6 diesel 105 cp. La un moment dat in mers se limiteaza si merge maxim 110 si scade puterea, o opresc putin si merge iar in parametri apoi iar aceeasi problema.
    Este posibil sa fie acuatorul, turbina si sa nu dea nimic pe tester? In bord nu am martori aprinsi.
    Multumesc
     
  14. al bundy

    al bundy Skoda Expert

    Înscris:
    28 Aug 2010
    Mesaje:
    1.630
    Locație:
    Bucuresti
    Ai pus un tester ?
     
  15. Gabriel Nicolae 1st Gear Member

    Înscris:
    2 Oct 2023
    Mesaje:
    2
    Salut. Da au pus si nu da nimic
     
  16. al bundy

    al bundy Skoda Expert

    Înscris:
    28 Aug 2010
    Mesaje:
    1.630
    Locație:
    Bucuresti
    Nu are cum sa intre in limitare si sa nu ai eroare.
     
    Little Big apreciază asta.

Distribuie pagina asta

  1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor.
    Înlătură notificare