1. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

imbracat volan piele

Discuție în 'Interior' creată de AdrianLess, 25 Iun 2010.

  1. AdrianLess 1st Gear Member

    Înscris:
    4 Oct 2009
    Mesaje:
    27
    Locație:
    Bucuresti
    vreau sa-mi imbrac volanul in piele. Am vazut ca arata super bine. Stie cineva unde se poate face operatiunea asta? Cunoasteti pe cineva?
    personal as merge pe varianta cea mai ieftina, dar nu cred ca mi-ar iesi cusatura asa de bine si nici piele nu cred ca se gaseste la orice colt de strada.
    Ar da bine si la schimbator si la maneta de frana.

    Astept sugestii si sfaturi.

    p.s. scuze daca s-a mai deschis vreun topic. am dat search si nu am gasit nimic :(
     
  2. daniel_ct 3rd Gear Member

    Înscris:
    24 Ian 2010
    Mesaje:
    67
    Locație:
    Constanta
    Daca esti din Constanta sau treci pe aici ti-as spune.
     
  3. AdrianLess 1st Gear Member

    Înscris:
    4 Oct 2009
    Mesaje:
    27
    Locație:
    Bucuresti
    sunt din Buc, dar imi poti spune ca sigur voi avea drum vara asta in ct. Macar un pret ceva sa-mi fac o idee. Sa ma pregatesc financiar :P
     
  4. mihaiTMG 1st Gear Member

    Înscris:
    11 Oct 2010
    Mesaje:
    2
    sal.
    eu am luat o bucata din piele de la un prieten care facea albume foto. pielea e cam fina. recomand ceva mai dura. in fine. am masurat circumferinta volanului am taiat o fasie din piele de 1 m si ceva cat are volanul ... si 5 cm latime. am dat tiv simplu (cusatura clasica) pe ambele laturi pe lungime fara sa intorc marginile. am unit unit capetele dar nu la dimensiunea volanului (sa zicem ca are 115 cm circumferinta) ci cu 7-8 cm mai mică...asta pentru a se mula pielea mai bine. am fixat husa pe volan (merge mai greu dar o sa gasiti pozitia) si apoi cu un ac si ata cauciucata de la cismarie am inceput sa cos cele doua laturi pe interiorul volanului (circumferinta mica). cusatura se face din tiv in tiv dar nu de ata tivului ci patruns prin ochiurile tivului din 3 in 3 gauri (asha am facut eu). poate o sa spuneti ca am facut cute. nu am facut petru ca mai sunt si "spitzele" volanului şi anuleaza surplusul de material. mi-a iesit de minune. ATENTIE! recomand piele mai tare si subtire. gasiti voi vreo geacă prin pod...:arco: toata treaba m-a costat 5 lei (atat mi-a cerut omu pentru tiv, dar i-am dat 10) + 1 ora cusutul
     
    Ultima editare: 12 Oct 2010
  5. english dog

    english dog 2nd Gear Member

    Înscris:
    24 Oct 2010
    Mesaje:
    45
    Locație:
    Iasi
    Am vazut ca esti din Bucuresti-Incearca aici:
    :rtfm:
    Nu fac reclama dar vad ca lucreaza bine,dupa portofoliu sau daca ai drum pe la mine in Iasi aici:
    :rtfm:
     
    Ultima editare de un moderator: 24 Oct 2010
  6. k_cristi87

    k_cristi87 Silver Member

    Înscris:
    13 Feb 2008
    Mesaje:
    351
    Locație:
    Gaesti
    Lasa urlatul si chiar as vrea sa te vad cum vorbesti urat.Daca vrei iti dau pm cu numarul meu ca sa nu poluam topicul sau poti sa-mi dai un pm cu vorbele "grele".
    Pe de alta parte stiu ca ai dreptate intr-o oarecare masura dar asta e,sper ca english dog sa mai posteze linkul si gasim ceva sa il lasam acolo fara sa fie incalcat regulamentul.

    P.S:la urmatoarea iesire de genul iau masuri,nu pentru ca te iei de mine ci pentru ca incalci regulamentul.
     
    Ultima editare: 25 Oct 2010
  7. panayx

    panayx 2nd Gear Member

    Înscris:
    16 Noi 2010
    Mesaje:
    38
    Locație:
    Galati
    Adriane ai imbracat pina la urma volanul acela in piele? Eu as vrea sa fac asta pentru ca a inceput sa se roada si incepe sa arate urit!!
     
  8. AdrianLess 1st Gear Member

    Înscris:
    4 Oct 2009
    Mesaje:
    27
    Locație:
    Bucuresti
    nu.. am cautat pe forum-uri si aveau niste preturi..pfu!! am preferat sa dau 10 lei pe o husa (din piele zice producatorul) si am pus-o pe volan.. la inceput ma enerva, dar cu timpul m-am obisnuit cu ea
     
  9. bombi 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Sep 2011
    Mesaje:
    1
    Imbracare volan octavia2

    Salut. sunt nou printre voi, scuze daca postez aiurea.

    Mi-am luat o octavia 2 combi 1.9tdi 105cp, de care sunt fff multumit.
    ma deranjeaza ceva, volanul. toata masina e perfecta, mai putin volanul. este din plastic(silicon) si este foarte tocit. la fel si levierul de la schimbatorul de viteze. Stie cineva sa imi spuna unde le pot imbraca in piele? dar numai in brasov, sau sibiu. Nu am curaj sa le trimit in tara. Va multumesc anticipat.
     
  10. Alexandru Cuturela 1st Gear Member

    Înscris:
    21 Iun 2013
    Mesaje:
    4
    Va salut,
    Lamuriti-ma cu un raspuns va rog, deci vreau sa-mi schimb volanul la o Skoda Fabia 2 din 2008, cu unul in 3 spite, si gasesc pe tot felul de site-uri dar ei imi vand volanul cu sau fara airbag.. Intrebarea este, ok iau volanul fara airbag pai si ..capacul acela cu emblema? ..adica iau volanul si caut apoi capacul, cum ..ca doar nu-l tin asa fara capac.. gol

    Cum sta problema? pentru ca eu chiar n-am inteles.
    Multumesc,

    Seara buna,
    Alex.
     
    Ultima editare: 8 Mar 2016
  11. Little Big

    Little Big Esti prost? Citeaza ultimul mesaj postat!

    Înscris:
    10 Noi 2009
    Mesaje:
    2.310
    Locație:
    Bucharest
    Cumperi tu airbagul specific volanului in 3 spite
    Capacul vine cu airbagul..eu asa stiu..
     
    Ultima editare: 9 Mar 2016
  12. GATTUSO 1st Gear Member

    Înscris:
    12 Aug 2015
    Mesaje:
    8
    acum nu stiu daca se potriveste airbagul tau la volanul care il vrei tu!daca se potriveste este simplu:iti vine volanul tu montezi airbagul tau pe noul volan si este simplu!eu asa am facut asta vara cand mi am schimbat volanul cu unul in piele!tu vrei in 3 spite,ok,deci lacasul pentru airbag nu cred ca se schimba,deci banuiesc ca merge!
     

Distribuie pagina asta

  1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor.
    Înlătură notificare