1. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

Totul despre tempomat,montaj,etc..

Discuție în 'Discutii generale Skoda' creată de Black Daniel, 11 Noi 2008.

  1. Black Daniel Guest

    Salutare tuturor,
    Un prieten mi-a adus din Germania un kit tempomat pentru Fabia (cod BEA 400 002). Este kitul complet, adica maneta, cabluri, carticica cu instructiuni de montaj, factura si chitanta, totul in ambalaj original care arata ca in foto.
    Problema este ca service-ul autorizat refuza montajul, pe motiv ca piesa nu e cumparata de la ei. Am incercat si la Skoda, si la altii din grupul VAG si raspunsul e acelasi. Zic ei ca e "politica firmei". Si eu zic ca e o mare nesimtire, atata timp cat eu nu le cer garantie pe piesa care nu e luata de la ei, ci doar pentru manopera de montaj (si pana la urma, as fi dispus sa renunt si la asta, daca totul e OK).
    Operatia de montaj este destul de delicata, in sensul ca se demonteaza o parte din bord, volanul (airbag !!!, senzor de rotatie !!!), stergatoarele, motorasul stergatoarelor, si altele pentru a ajunge cu firele de la maneta la mufele de legatura. Cu teoria stau bine, dar practica ma omoara (stiti vorba aia :D).
    Problema este asa : Caut pe cineva "profi" care sa stie ce face, sa mai fi facut asta si sa aiba si cele necesare (inclusiv VAG COM pentru activare) pentru montaj.

    Pentru cine ma poate ajuta, dau beri "fara numar, fara numar" sau vin alb sec, dupa dorinta, in aceeasi cantitate :).
     
    Ultima editare de un moderator: 7 Mar 2011
  2. k_cristi87

    k_cristi87 Silver Member

    Înscris:
    13 Feb 2008
    Mesaje:
    351
    Locație:
    Gaesti
    Incearca la Autobest Targoviste.Cand am schimbat distributia am venit eu cu piesele si nu a fost nici o problema.Bafta
     
  3. Black Daniel Guest

    Multumesc Cristi. Pastrez si solutia asta ca rezerva.
    De doua zile rascolesc internetul si tot dau telefoane. Dupa ce am deschis thread-ul asta, am reusit sa imi fac o programare pentru joi, la Porsche Bucuresti Vest 1, in conditiile pe care le-am cerut eu.
    Revin cu impresii dupa.

    Off-topic : In vara, cand am facut revizia la Skoda Pitesti, pretul lor la manopera era 100 ron+TVA si mi s-a parut cam piperat. Ei bine, la Porsche e 120 ron+TVA :eek::mad:.
     
  4. Black Daniel Guest

    Ieri am montat tempomatul. Totul e OK, merge perfect.
    Senzatia masinii care accelereaza singura pentru a ajunge la viteza setata pe tempomat e una superba.

    Off-topic : Daca se mai inventeaza si un "robotel" care sa tina de volan, poti sa si dormi cand conduci :p:p:p .
     
  5. k_cristi87

    k_cristi87 Silver Member

    Înscris:
    13 Feb 2008
    Mesaje:
    351
    Locație:
    Gaesti
    La Autobest e 5o RON/h.Cred ca e foarte bine.Sper sa imi cumpar si eu tempomat.Apropo,cat te-a costat?
     
  6. Black Daniel Guest

    50 RON pe ora e pret de pret ... Daca si ei sunt profesionisti, atunci - la o adica - merita din plin un drum pana la Targoviste.

    Tempomatul a fost vreo 90 de euro in Germania, dar nu am dat bani pe el. Mi l-a adus un prieten caruia i-am facut alt serviciu.
    Manopera de montaj a fost aproape 160 RON (1 ora manopera + maruntisul aferent pe care si-l ia orice service).

    Apropo, am uitat ceva : Vand maneta semnalizare. Ieftin, ca nu mai am ce face cu ea :p:D.
     
    Ultima editare de un moderator: 14 Noi 2008
  7. B98XAL 6th Gear Member

    Înscris:
    20 Feb 2009
    Mesaje:
    173
    Locație:
    Bucuresti
    Tempomat pt Fabia

    Astazi am sunat la cei de la Avia motors sa intreb cat costa un tempomat pt Fabia din 2005. Pretul mi se pare cam piperat 435 Ron si pt manopera percep 385 + TVA, enorm de mult tinand cont ca nu dureaza mai mult de 1.5 ore.
    Aveti idee unde gasesc un pret mai mic cod produs BEA 400 002???
     
  8. Black Daniel Guest

    Citeste aici :
    http://www.clubskoda.ro/showthread.php?t=789

    Pretul depinde mult daca masina are tras cablajul pentru tempomat din fabrica. A mea a avut. Daca nu are, ala e pretul pentru manopera : in jur de 450 lei.
     
    Ultima editare de un moderator: 2 Mar 2009
  9. Mihaitiz

    Mihaitiz 2nd Gear Member

    Înscris:
    15 Mar 2009
    Mesaje:
    45
    salut. as vrea sa imi pun si eu un cruise control. intrebarea mea : cum imi dau seama daca masina mea are cablaraia trasa din fabrica- este o fabia 1 din 2004 . Ai putea sa postezi o poza cu maneta de semnalizare cu cc pe ea ? mersi
     
  10. Mihaitiz

    Mihaitiz 2nd Gear Member

    Înscris:
    15 Mar 2009
    Mesaje:
    45
    foarte util tempomatul
     
  11. Black Daniel Guest

    Da, e foarte util. Pacat doar ca nu avem si suficiente drumuri care sa ne permita sa il folosim mai mult. Poate doar pe cele doua autostrazi. Si in localitatile suspecte de radar, pentru a mentine constant 59 :D.
     
  12. Black Daniel Guest

    Daca masina ta e ante face-lift (2005), nu cred ca are pregatirea pentru montaj cruise control. Nu sunt sigur, asa ca ia informatia asta cu o mare doza de rezerva.

    Am pozat-o, dar nu pot descarca poza decat deseara cand ajung acasa.
    Sper sa nu uit.
     
    Ultima editare de un moderator: 16 Mar 2009
  13. Mihaitiz

    Mihaitiz 2nd Gear Member

    Înscris:
    15 Mar 2009
    Mesaje:
    45
    Masina e varianta cu facelift, fabricata in octombrie 2004, spre norocul meu:D. Am comparat-o cu masina unui amic care e prima varianta , se vede pe interior si pe stopurile spate asa la o privire de ansamblu. Mai caut o cotiera, aparatori noroi si un set de jante aliaj pe 14 cu cauciucuri de vara in viitorul apropiat.Daca stii vreun pont da-mi te rog un relay pe mihaibatiz@yahoo . Mersi
     
  14. B98XAL 6th Gear Member

    Înscris:
    20 Feb 2009
    Mesaje:
    173
    Locație:
    Bucuresti
    Are cineva Kit tempomat pt o Fabia 1.9 SDI?
     
  15. Black Daniel Guest

    Iaca poze !!!
     
    Ultima editare de un moderator: 7 Mar 2011
  16. gabibrb

    gabibrb 1st Gear Member

    Înscris:
    3 Mar 2009
    Mesaje:
    28
    Locație:
    Constanta
    Mi-am tras si eu tempomat pe O2-ul meu. E minunat. Vorba ta Blak, ne mai trebe un robotel...
     
  17. B98XAL 6th Gear Member

    Înscris:
    20 Feb 2009
    Mesaje:
    173
    Locație:
    Bucuresti
    Salut, ma intereseaza si pe mine sa montez tempomat pe o Fabia din 2005 1.9 SDI, ASY. Intrebarea este daca trebuie sa cumpar tot kit-ul (maneta + cabluri) sau doar maneta? Mentionez ca in timp ce am piciorul pe acceleratie si pun usor frana cu piciorul stang imi anuleaza acceleratia pt cateva sec 2-3, cineva mi-a spus ca imi trebuie doar maneta in situatia asta. Astept raspuns. Va multumesc anticipat.
     
  18. B98XAL 6th Gear Member

    Înscris:
    20 Feb 2009
    Mesaje:
    173
    Locație:
    Bucuresti
    Cine a montat tempomat pe fabia, imi poate spune codul de pe cablu???
    Am maneta dar nu am cablul si nu gasesc codul sa-l comand. Ajutati-ma va rog.
     
  19. Black Daniel Guest

    Ultima editare de un moderator: 3 Apr 2009
  20. B98XAL 6th Gear Member

    Înscris:
    20 Feb 2009
    Mesaje:
    173
    Locație:
    Bucuresti
    Merci Daniel pt informatie. Stiu ca se poate comanda si cablul separat, dar din pacate nu dau de cod pt fabia. Am gasit pt golf, passat dar nu si pt fabia. Asta e am sa comand un kit.
     

Distribuie pagina asta

  1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor.
    Înlătură notificare