1. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

Zgomot neidentificat Fabia 2, 60 cp

Discuție în 'Skoda Fabia II' creată de mihai29, 12 Ian 2012.

  1. mihai29

    mihai29 1st Gear Member

    Înscris:
    4 Feb 2011
    Mesaje:
    23
    Locație:
    Bucuresti
    Salutare !

    Am o Fabia 2 Avantaj, motor de 1,2 si 60 cp, fabricatie 2010.
    Pe la 7.000 km a inceput sa se auda un zgomot, in special la viteze mici cand trec peste denivelari gen limitatoare de viteza, pe drumuri de pamant sau cand schimb vitezele (treptele 1 si 2). Este un zgomot infundat, nu foarte puternic, gen "clampanit", care am senzatia ca vine dinspre fata masinii - bord sau motor - nu as putea preciza exact de unde. Prima data am avut senzatia ca se loveste toba de caroserie din cauza vibratiilor.
    Am fost la service la Avia (locul de unde am cumparat masina) si la Brady, dar nu s-a rezolvat problema. La Avia mecanicul are probleme cu urechile si nu aude zgomotul (dupa ce mi-a insirat teoria fabiilor zgomotoase, a problemelor cu nu stiu ce tampon de motor sau de cutie si dupa ce a umblat si la haion) iar la Brady mi s-a spus ca ar putea fi din bord, sau din tamponul de motor (defect de fabricatie). Cele doua firme au mai verificat rotile si tampoanele de la sistemul de evacuare dar fara folos.
    In concluzie, masina are acum circa 16.000 de km iar problema nu si-a gasit rezolvare, cu toate ca mai este in garantie.
    Aveti idei care ar putea fi sursa zgomotului ?
     
  2. Marius005 1st Gear Member

    Înscris:
    22 Sep 2011
    Mesaje:
    1
    Locație:
    Prahova
    Cablurile de la schimbator si ambreiaj bat in protectia aceea de tabla de la esapament (cel putin la mine) sunt prea aproape de acea protectie
    A mea are 6000 km si o sa rezolv singur dar nu am avut timp....
     
  3. Florian88 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Feb 2012
    Mesaje:
    2
    Sunet ciudat cand masina se pune in miscare

    Salutari.
    Vin si eu cu o intrebare... Acum putin timp(cateva minute) m-am trezit din senin cu un sunet nu tocmai placut (sunetul acela de toba sparta...sau metal care incearca sa rupa sau loveste un plastic). Sunetul a aparut in momentul in care am facut o intoarcere (la viteza mica) de 180 de grade (de pe un sens pe altul la un scoar) in momentul in care am accelerat(usor). Pare sa se auda dinspre roata dreapta...Din discutiile cu un amic banuiesc ca ar fi caseta... Aveti vreo idee?Multumesc
     
    Ultima editare: 19 Feb 2012
  4. ohne_zucker Platinum Member

    Înscris:
    23 Sep 2009
    Mesaje:
    885
    Locație:
    Viena
    Este posibil sa fie bieleta antirului, de obicei ea face zgomot in curbe, cand rotile sunt virate ceva mai mult, ca in situatia descrisa de tine.
    Cam asta pare sa fie. Incearca sa repeti schema sa vezi daca face la fel. Daca e doar pe duca , e posibil sa nu mai faca, daca continua, trebuie sa o schimbi neaparat.
     
  5. Florian88 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Feb 2012
    Mesaje:
    2
    Ms de sugestie, am fost a doua zi la un mecanic... Nu puteam sa merg cu ea. Curios, nu stiu cum,... dar mi-a intrat o piatra pe la roata... nu am inteles exact unde, dar antigea sistemul de angrenaj. Din fericire m-am dus la un mecanic apropiat si nu la service-ul avia... aflat la 80 de km de mine. A scos piatra si totul a revenit la normal. Ms inca o data de raspuns
     
  6. roflorin 1st Gear Member

    Înscris:
    1 Mar 2012
    Mesaje:
    2

    In afara tamponului de motor care poate contribui la acel zgomot, verifica aeroterma. Din experienta cu propria masina, aeroterma are un defect de fabricatie astfel incat la rulare pe macadam, trecere peste cale ferata etc, intra in trepidatie si da un zgomot infundat.
     
    Ultima editare de un moderator: 1 Mar 2012
  7. mihai29

    mihai29 1st Gear Member

    Înscris:
    4 Feb 2011
    Mesaje:
    23
    Locație:
    Bucuresti
    N-am mai ajuns la service si nici n-am mai verificat aeroterma deoarece o data cu venirea frigului a disparut si zgomotul. Astept sa se incalzeasca, sa vedem daca revine.
     
  8. munteanu1985 1st Gear Member

    Înscris:
    28 Apr 2011
    Mesaje:
    3
    am aceeasi problema ca Mihai29.
    Eu am 55.000 km, si cam de 10.000 km, cand am portbagajul plin (din 55.000 km, 50.000 i-am condus cu portbagajul plin), si trec peste mici denivelari (nu gropi), gen limitatoare de viteza (cu viteza mica), se aude zgomotul descris de Mihai29
     
  9. mihai29

    mihai29 1st Gear Member

    Înscris:
    4 Feb 2011
    Mesaje:
    23
    Locație:
    Bucuresti
    A venit caldura iar zgomotul a inceput sa se auda din ce in ce mai puternic (cu cat este mai cald cu atat se aude mai bine).
    Am fost iar la service Avia Pantelimon (tot pe garantie) unde mi s-a schimbat tamponul motor (cel de sub vasul de expansiune), pe motiv ca pierde ulei si este sursa zgomotului, care "se transmite prin lonjeron in habitaclu si de aceea am senzatia ca se aude in bord". Normal ca piesa a fost schimbata degeaba, pentru ca nu s-a rezolvat nimic. Vreau sa fac o noua programare in service, chiar daca mi se spune ca "asa se aude la toate fabiile".
    Si mai vreau sa le scriu si celor de la Skoda Cehia, sa vad daca este un defect de fabricatie sau rea vointa / neputinta din partea Avia Pantelimon.
    Va tin la curent cu ce se mai intampla si daca imi puteti sugera cui sa mai scriu, astept recomandari (ma gandeam si la Porsche Romania, VW Germania, OPC, eventual o emisiune auto mai acida).
     
  10. Radu George 1st Gear Member

    Înscris:
    26 Iun 2012
    Mesaje:
    2
    Fabia 2, 1.2 tsi

    Am aceeasi problema cu fabia cumparata de noua, la 14000km a inceput sa se auda zgomotul cand treceam peste denivelari de orice fel si cand schimbam treptele de viteza. Am fos la Avia Pantelimon de unde am luat masina, au constatat tamponul de la cutia de viteze, lau schimbat si a fost totul ok pentru o luna, am revenit cu masina de data asta la Porche Bucuresti Aviatiei si aceeasi constatare schimbat din nou acum 2 saptamani, toate bune si frumoase inca o saptamana si din nou isi face aparitia acelasi zgomot. Ieri 25.06.2012 am fost la Porche Romania sa depun o plangere ca m-am saturat sa stau cu masina noua (22.06.2011 achizitionata) in service. Luni la 8:30 am programare a 4 a oara in service, de data asta am cerut sa se faca evaluarea in prezenta unui reprezentant al fabricii. Astept sa vad ce sa intampla si va anunt poate scapam odata de zgomotul asta stresant si nesuferit.

    P.S. la 15000 km a fost schimbat chitul de distributie (distributie pe lant) pentru ca se intinsese lantul si alte minuni. Asa masina noua sa iti tot iei
    Toate serviceurile imi spun ca sunt singurul care am venit cu problema asta si ca nu au mai intalnit pana la masina mea.
     
    Ultima editare: 26 Iun 2012
  11. Radu George 1st Gear Member

    Înscris:
    26 Iun 2012
    Mesaje:
    2
    S-a rezolvat!!!

    :wtf: am primit raspuns de la fabrica (scoateti tamponul de la cutia de viteze si aplicati vaselina siliconica de la ei in anumite puncte). Zis si facut nu se mai aude nici un zgomot sa vedem pana cand!
     
  12. mihai29

    mihai29 1st Gear Member

    Înscris:
    4 Feb 2011
    Mesaje:
    23
    Locație:
    Bucuresti
    continuare ...
    La putin timp dupa ce am scris despre schimbarea tamponului de la motor am ajuns la Avia Pantelimon unde ... a fost schimbat si tamponul de cutie (am senzatia ca se lucreaza de genul hai sa schimbam si piesa x poate o fi de acolo).
    Ideea este ca la ora actuala zgomotul se aude iar la fel de tare. Am facut o noua programare la service pentru schimbarea tamponului de cutie, iar raspunsul telefonic a fost - "nu poate fi de la tamponul de cutie pentru ca a fost schimbat - veniti la noi pt diagnosticare".
    Maine merg la service.
    Si cand ma gandesc la faptul ca am reclamat zgomotul la service de la 13.000(la varsta de 11 luni ), iar acum am 28.000. Oare sa merg la un service de ... Lada ? Poate se pricep mai bine la Skode.

    Va urma ...

    PS: uitam sa va spun - cand au schimbat tamponul de motor mi-au apasat vasul de expansiune, care s-a apropiat prea mult de tampon si din cauza vibratiilor s-a tocit (norocul meu ca am vazut si a fost schimbat in acelasi timp cu tamponul de cutie)
     
  13. vali86

    vali86 1st Gear Member

    Înscris:
    6 Oct 2010
    Mesaje:
    22
    scartait in partea mediana si spate

    Am si eu o problema cu fabia mea care are 24 de mi km . Cand merg pe drum denivelat (nu gropi , doar denivelari ) se aude un scartait la interior ,cand merg pe asfalt fara denivelari nu se aude,eu banuiesc a fi amortizoarele din spate. A mai intalnit cineva problema asta ,sau ce ar putea fi? Inca e in garantie ,sa fi cedat ceva garnitura la amortizoare?La 29 de mi tre sa o duc la revizie daca mai continua scartaitul o sa o duc atunci . Scartaitul se aude in partea din spate mai mult sau in zona stalpilor de la usi cred .
     
  14. adim 1st Gear Member

    Înscris:
    3 Ian 2013
    Mesaje:
    1
    zgomot la denivelari

    Am avut și eu problema la Skoda Fabia 2 ( 70000km),cu un zgomot în partea din față a mașinii, care apărea la treceri peste denivelări și s-a rezolvat prin inlocuirea bieletelor antiruliu.
    P.S.
    Cei de la reprezentanta Skoda din Aviatiei au preturi mari.
     
  15. mihai29

    mihai29 1st Gear Member

    Înscris:
    4 Feb 2011
    Mesaje:
    23
    Locație:
    Bucuresti
     
  16. lenzexe 1st Gear Member

    Înscris:
    18 Mai 2012
    Mesaje:
    5
    Pentru scartaitul "prin spate...la denivelari"....mi-a luat 1 an sa descopar logic sursa:
    - apasati pe clanta portierelor spate, din afara bineinteles
    - daca se aude scart e de la .... inelul metalic de pe stalp in care se inchide clanta...produce joc la denivelari si sunetul infernal
    - solutia banala: banda adeziva / buretata etc pe latura inelului unde se agata clanta :)
    - am scapat de cea mai stresanta scartaiala astfel...parca e alta masina
     
  17. teodordobre 1st Gear Member

    Înscris:
    12 Apr 2016
    Mesaje:
    4
    Locație:
    Paulesti, Prahova
    Salut. Am o problema asemanatoare, la denivalari si chiar si uneori pe drum drept se aude un zgomot din fata, ca un clantanit, am fost la un service si am verificat toata fata si nimic defect. Bieletele antiruliu schimbate cu aproximativ 5000 de km in urma, masina are 125000. Pana la urma baietii de acolo au spus ca ar fi caseta de directie. Voi ce ziceti? Multumesc!
     
  18. Vaniutsa 1st Gear Member

    Înscris:
    21 Oct 2017
    Mesaje:
    2
    La mine cam aceeași problema m-a straturi sa fac un video pe YouTube sa auziți și voi dacă zgomotul e așa , 100% ca e din cutie dar care ar fi problema???
     

Distribuie pagina asta

  1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor.
    Înlătură notificare