1. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

Skoda Rapid TSI

Discuție în 'Skoda Rapid' creată de SPIDER, 6 Mar 2011.

  1. gabip30

    gabip30 1st Gear Member

    Înscris:
    9 Apr 2016
    Mesaje:
    10
    Locație:
    Bucuresti, Dr. Taberei
    @stefania22 inainte sa te uiti la JANTE mai mari, verifica preturile la anvelope vara/iarne pe 16-17 comparativ cu cele pe 15... e o diferenta buna, mai ales daca vrei si de firma... sa tii cont la la rapid sunt dimensiuni putin atipice, majoritatea sunt 185x65 R15 iar la Rapid 185x60 R15, nu se gasesc decat pe internet... iar dimensiunea pe R16 e la fel de rara si muuult mai scumpe cauta si tu anvelope 215x45 R16 sau 215x40 R17 sa te convingi, dimensiunea finala a rotii+anvelopa va fi aceeasi indiferent ca ai JANTE de 15 sau de 17.
    Intr-adevar trebuie sa-ti iei covorase de preferat cauciuc, ca a inceput sezonul ploios. Si eu am intrebat inainte de alarma si majoritatea mi-au recomandat sa nu pun,deocamdata am casco la ea, iar alarma e pentru fraieri si stresat vecinii, o fura smecherii cu tot cu alarma.
    Nu stiu cum e vizibilitatea la Spaceback, dar la al meu Toledo-fratiorul lui Rapid, se cam cer senzorii de parcare, abia m-am obisnuit cu spatele foarte inalt...
     
    Ultima editare de un moderator: 22 Oct 2016
  2. ssccandal 2nd Gear Member

    Înscris:
    26 Mai 2014
    Mesaje:
    34
    Locație:
    Bucuresti
    Salut
    In 2014 cand am avut de ales ce cauciucuri sa imi cumpar pentru Rapid nu stiam daca sa merg pe 215 45 R16 (JANTELE masinii) sau 185 60 R15 varianta recomandata pentru perioada de iarna. Diferenta de pret intre cele doua dimensiuni pentru ce model de cauciuc doream sa imi cumpar era de cca 200 RON per bucata. La banii cat m-ar fi costat cauciucurile de iarna pe 215 am ales cele pe 185 plus JANTE de tabla noi toate luate pe card A.... in rate.
    Avantaje: cost mai mic pt schimbul cauciucurilor (se schimba cu totul), uzura mai mica a cauciucului (operatiunea de motare/demotare de pe janta nu mai exista), conditii mai bune de pastrare a cauciucurilor fara ca acestea sa se poata deforma (stiu ca este recomandat ca, cauciucurile sa fie pastrate pe janta umflate)
    Covorasele de cauciuc, de calitate buna, au fost achizitionate din targ de la Vitan si se potrivesc pe suportul existent in masina
     
    Ultima editare de un moderator: 24 Oct 2016
  3. daniel4ro

    daniel4ro 6th Gear Member

    Înscris:
    7 Noi 2015
    Mesaje:
    161
    A venit frigul si geamurile se aburesc dimineata.
    Mergand dupa niste sfaturi gasite pe net, am introdus niste granule de silicagel folosite pentru asternutul pisicilor, ce au proprietatea sa absoarba umezeala, intr-un saculet confectionat din material textil.
    E de aceeasi culoare cu placa portbagajului, asa ca nu se vede din afara.
    Sper sa dea rezultate.
     
  4. redsquare

    redsquare Gold Member

    Înscris:
    28 Ian 2015
    Mesaje:
    506
    Locație:
    Resita
    Sistemul de climatizare pe AUTO cu aerisitoarele orientate spre geamurile laterale si nu mai exista nici o problema cu aburirea geamurilor.
     
  5. daniel4ro

    daniel4ro 6th Gear Member

    Înscris:
    7 Noi 2015
    Mesaje:
    161
    Problema e la geamurile spate si luneta.

    Am achizitionat de la rimi un bandou de protectie pentru bara portbagaj pe care azi, profitand de vremea frumoasa, l-am si aplicat.
    Revin mai tarziu cu poze, sunt multumit de rezultat, masina are alt aspect.
     
  6. daniel4ro

    daniel4ro 6th Gear Member

    Înscris:
    7 Noi 2015
    Mesaje:
    161
    Revin cu foto
     
  7. redsquare

    redsquare Gold Member

    Înscris:
    28 Ian 2015
    Mesaje:
    506
    Locație:
    Resita
    Mie nu-mi prea place cum arata, cred ca e prea mare contrastul acolo dar cel mai important e sa iti placa tie :).
    Mi-au venit si mie covorasele ... sunt bunicele dar se putea mai bine in sensul ca marginea putea sa fie putin mai ridicata si puteau sa fie mai la fix acolo unde se fixeaza in podea pentru ca se ridica putin, fac cute cand le fixez in podea.
     
  8. daniel4ro

    daniel4ro 6th Gear Member

    Înscris:
    7 Noi 2015
    Mesaje:
    161
    Eu cautam un bandou de protectie a barii de portbagaj fiindca deja imi aparusera unele zgarieturi fine de la incarcatul gentii... Inevitabil se mai lovesc piciorusele de pe fundul gentii de bara...
    La reprezentanta pe site au un fel de folii de protectie transparente. Am intrebat printr-un mesaj si pe cei de la Rimi si mi-au zis ca au pe stoc, chiar daca nu au afisat pe site. Le-am zis ca am aflat de ei de pe un forum auto si ca am mai cumparat produse anterior si mi-au dat si un discount.
    Bandoul se lipeste pe spate cu banda dubluadeziva destul de puternica din ce am vazut, nu cred ca sunt sanse sa se dezlipeasca de acolo.
    Masina mea din fabrica vine cu niste elemente de caroserie negre, asa ca bandoul completeaza contrastul negru-gri.
     
  9. daniel4ro

    daniel4ro 6th Gear Member

    Înscris:
    7 Noi 2015
    Mesaje:
    161
    Rezolvat cu inspectia de 1 an- ridicat pe elevator, tras de roti, inspectat pe dedesubt, verificat functiile principale, presiune roti, verificare baterie, proba de drum.
    La anul sau peste 20000 km urmeaza schimbarea de ulei si filtre.
     
  10. SOT2012SR2016 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Aug 2016
    Mesaje:
    7
    @stefania22:
    Mie masina mi-a venit cu jante de 16. In pachetul initial, dealerul mi-a oferit gratuit un set de anvelope de iarna si hotel pentru ele. Nu mi le-au dat pe loc si nici nu eram stresat (era august). M-au chemat dupa vreo luna sa semnez un proces-verbal de receptie roti (!) de iarna. Surpriza: decat sa cumpere 4 anvelope de iarna de 16, au preferat sa imi ofere 4 anvelope+jante de 15 pentru ca au iesit mai ieftin, incluzand si montajul+echilibratul. :D Daca tot vrei sa schimbi jantele, ia-ti de 16 din aliaj pentru vara (cu tot cu anvelope de vara) si astea de 15 tine-le pentru iarna. Oricum iarna jantele de tabla sunt mai indemanoase, in sensul ca daca patinezi in bordura sau iei o groapa ascunsa in zapada, e mai ieftin si mai rapid sa schimbi/repari una de tabla decat una de aliaj.
     
  11. SIRE

    SIRE 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Feb 2016
    Mesaje:
    5
    Buna! Iti recomand Jantele pe 15" pentru iarna.Eu am varianta Style, varianta care are in standard anvelope 215/45/R16.Dimensiunea nu este una uzuala (normal este 205/55/R16) si anvelopele sunt foarte scumpe.
    In pretul anvelopelor pe 16", am achizitionat jante de aliaj usor Mak pe 15" si anvelope Nokian wr d4.
     
  12. sarbu robert 1st Gear Member

    Înscris:
    5 Ian 2017
    Mesaje:
    1
    Buna ziua. In concluzie, recomandati achizitionarea unui autoturism Skoda Rapid 1.2 tsi 90 cp nou?
     
  13. grig_sorin 6th Gear Member

    Înscris:
    30 Oct 2014
    Mesaje:
    182
    Eu am 86 cai si o recomand. De ce ? Pentru ca: cu banii dati pe a mea puteam sa imi iau logan nou., sau seat care nu imi placeau cum arata. Pentru ca e spatioasa, consuma aproapte cat diesel.ul, piesele de intretinere sunt ieftine, arata bina, portbagajul e ff incapator etc.
    Nu e o super masina, nu e de calitate superioara, nu rupe asfaltul cand o calci, nu plang gagicile pe.strada cand o vad... este o masina decenta care te duce si te aduce f comod si chiar se conduce usor.
    Daca vrei ceva peste si stii ca te plangi de calitate si gadgeturi iti cumperi altceva.
     
  14. daniel4ro

    daniel4ro 6th Gear Member

    Înscris:
    7 Noi 2015
    Mesaje:
    161
    Fa un test drive și cu noul Megane Sedan
     
  15. redsquare

    redsquare Gold Member

    Înscris:
    28 Ian 2015
    Mesaje:
    506
    Locație:
    Resita
    Corect, si eu am tot varianta de 86 CP dar Spaceback-ul. E o masina cu un raport pret/calitate foarte bun.
     
  16. SIRE

    SIRE 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Feb 2016
    Mesaje:
    5
    Salut.Recomand 1.2TSI - 110CP.
     
  17. Adi Sim

    Adi Sim Bronze Member

    Înscris:
    10 Sep 2014
    Mesaje:
    216
    De cateva zile auzeam un scartait la fiecare denivelare.
    Suspectam bucsile si asa s-a f dovedit a fi.
    Programat in service si schimbat in garantie.
    Enduro Vâlcea foarte prompti, apreciez!

    Trimis de pe Huawei Honor 6, folosind Tapatalk
     
  18. Rapid2014 Bronze Member

    Înscris:
    13 Aug 2014
    Mesaje:
    215
    Cati km?
     
  19. Adi Sim

    Adi Sim Bronze Member

    Înscris:
    10 Sep 2014
    Mesaje:
    216
    Aproximativ 26 mii.
    Scartaitul se auzea doar pe dreapta.
    Le-au schimbat pe amandoua.
    Mecanicul spunea ca e o problema des intalnita la modelul Rapid.

    Trimis de pe Huawei Honor 6, folosind Tapatalk
     
    Ultima editare: 1 Feb 2017
  20. Rapid2014 Bronze Member

    Înscris:
    13 Aug 2014
    Mesaje:
    215
    Mersi. Eu am doar 1/2 din acesti km, insa voi sta cu urechea ciulita.
     

Distribuie pagina asta

  1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor.
    Înlătură notificare