1. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

Zgomot mare motor Fabia 2

Discuție în 'Skoda Fabia II' creată de remus_1868, 21 Noi 2016.

  1. remus_1868 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Apr 2016
    Mesaje:
    4
    Bună ziua!

    Vă rog să mă ajutaţi cu un sfat.
    Sunt nou pe forum şi încerc să mă familiarizez.
    Sper să formulez cât mai bine problema cu care mă confrunt pentru a primi sprijin din partea dumneavoastră, dacă este posibil.
    Am o Skoda Fabia 2 din anul 2008 pe benzină şi GPL / aproximativ 180.000 km la bord. După o intervenţie de schimbare a curelei de distribuţie ( cea veche a fost topită, martor baterie şi pompă de ulei au fost pe roşu ), am un zgomot foarte mare la motor la tacheţi, aproape insuportabil. Martorul pompă de ulei este în continuare pe roşu, intermitent cu semnal acustic. Bănuiesc că sunt tacheţi hidraulici şi am citit că zgomotul mare poate fi provocat de lipsa presiunii de ulei. Am o scurgere de ulei sub motor. Pot bănui că pompa de ulei este defectă? Vă rog să îmi recomandaţi un service de încredere în Bucureşti unde îmi pot rezolva problema, eu fiind în Tg.-Mureş şi maşina în Bucureşti.
    Am verificat nivelul de ulei şi este cu aproximativ 7 mm peste nivelul maxim. Poate dăuna motorului nivelul excesiv al uleiului? Pompa de ulei este acţionată de cureaua de cauciuc schimbată sau de lanţul de distribuţie? Tipul motorului este BTS în cartea de identitate.

    Vă mulţumesc anticipat.
    Cu deosebită stimă, Remus Pogăcean
     
  2. mbgd

    mbgd Gold Member

    Înscris:
    18 Mar 2011
    Mesaje:
    583
    Locație:
    bucuresti
    este clar ca ori nu aj uleiul sus ori tachetii sunt stricati de la probl anterioara si degeaba aj ulei ca nu mai sunt in parametri.iar pompa de ulei,din cate stiu eu,nu e actionata de nici o curea ci de rotite zimtate in motor. daca alea s-au barbierit...aleluia! degeaba ai schimbat martor si curele...
     
  3. remus_1868 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Apr 2016
    Mesaje:
    4
    Vă mulţumesc pentru opinie! Mai studiez problema, voi căuta documentaţii de Fabia II să mă lămuresc mai bine.
    Cu stimă,
    Remus Pogăcean
     
  4. JurasikMan

    JurasikMan Skoda Expert

    Înscris:
    21 Sep 2009
    Mesaje:
    1.843
    Locație:
    Brasov
    Nu mai ai doar ulei in baie . Ai un amestec de ulei si carburant . De aceea a crescut nivelul . Ce ai tu acum pe post de lubrifiant nu mai indeplineste aceasta functie . Motivele sunt multiple . Cauza reala va fi identificata doar la desfacerea motorului .
    BTS-ul este motorul pe benzina de 1.6 si din cate cunosc eu nu are lant de distributie ci curea de distributie .
     
    Ultima editare: 23 Noi 2016
  5. T. Carmen Skoda Expert

    Înscris:
    29 Apr 2012
    Mesaje:
    2.181
  6. remus_1868 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Apr 2016
    Mesaje:
    4
    Buna seara!

    Vă mulțumesc mult pentru punctul dumneavoastră de vedere.
    Vă mulțumesc pentru documentație, este foarte utilă pentru a încerca să înțeleg ce s-a putut întâmpla. Acum trebuie să găsesc un Service competent pentru desfacere motor. Nu știu cât va dura, dar după deschidere voi posta rezultatul investigației. Este oare posibil să nu fie montată corespunzător cureaua de cauciuc? Am primit garanție un an pe lucrare și m-am ales cu un țăcănit pe cinste.

    Cu deosebită stimă,
    Remus Pogăcean
     
  7. remus_1868 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Apr 2016
    Mesaje:
    4
    Buna seara!
    Motorul era gripat datorita infundarii sorbului pompei de ulei. Am schimbat motorul, totul Ok.
    Cu stimă,
    Remus Pogacean
     
    Ultima editare de un moderator: 14 Dec 2019
  8. Little Big

    Little Big Esti prost? Citeaza ultimul mesaj postat!

    Înscris:
    10 Noi 2009
    Mesaje:
    2.305
    Locație:
    Bucharest
    Multumesc ca ai revenit cu finalul povestii!
     

Distribuie pagina asta

  1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor.
    Înlătură notificare