1. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

Sfaturi achizitionare auto nou/sh

Discuție în 'Discutii generale Skoda' creată de marcel89, 9 Apr 2008.

Taguri:
  1. sorinpet

    sorinpet 5th Gear Member

    Înscris:
    1 Iul 2008
    Mesaje:
    132
    La nr tau de km Octavia cu 1.4 tsi e cea mai buna alegere.
    Pe jetta nu as merge din simplu motiv ca e facuta in Brazilia (am un prieten la una din reprezentante si crede-ma ca nu vb prostii).
    Legat de Cruze...e drept ca forumul e plin de probleme, dar pe forumuri in general scrii cand ai probleme...nu cand masina merge bine.
    Iti dau un exemplu concret...uita-te la VW Passat B6. O sa te sperii...Eu am avut Passat, l-am dat cu 130.000 la bord.
    Nu am avut probleme majore.
    Am un amic in RO, care are Cruze de 1 an, benzinar de 1,8 cu 143 de cai. Are 47.000 de km masina si nu a avut nici o problema.
    Dpdv al design-ului interior (chiar si cel exterior) e mult peste Skoda Octavia.
    Cand am fost in RO de sarbatori, am dat si eu o tura cu ea...mi s-a parut super misto chiar daca incepea sa traga cam de sus (gen de la 2500-3000 de ture).
    Consum....mult mai mic ca motorul de 1.6...in jur de 10 in Bucuresti.
    Mi se pare decent zic eu!
     
  2. Andrei1980 6th Gear Member

    Înscris:
    7 Mai 2010
    Mesaje:
    181
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Jetta este facut in Mexic, nu Brazilia...dar in principiu este totuna. Insa nasul are Jetta din 2007 cumparat de nou, tot in Mexic facut momentan are 83 000 km, dar nu a avut nici o problema (1.6mpi model Highline). Nu cred ca sunt mai proaste cum sunt alea din Germania(fabrica germana plina de turci, si alte natii de genul)...depinde mai mult de noroc si lot...
    In rest 1.4TSI acum trebuie cumparat, cat timp se mai fabrica motorul actual, fiindca in maxim 1 an se schimba totalmente motorul si nu mi se pare ceva foarte fiabil ce va urma motorul actual trecut de problemele copilariei, find in momentul de fata destul de fiabil ... Numai bine
     
  3. swe 1st Gear Member

    Înscris:
    13 Mar 2012
    Mesaje:
    1
    Buna seara, sunt noua venita, luna viitoare doresc sa cumpar o Skoda Fabia break, motor 1,4 benzina, am gasit in Tg Mures o firma, Kampean Auto, care aduce din Germania Skode, ma poate ajuta cineva cu detalii, a mai cumparat cineva de la ei stie cineva de ei? Ceva sfaturi ?
     
  4. romm2008

    romm2008 2nd Gear Member

    Înscris:
    20 Feb 2010
    Mesaje:
    39
    Skoda Octavia II - 2.0 TDI 140 CP - Sfat achizitie

    Salutare,

    As dori cateva sfaturi de la toti posesorii de O2 2.0 TDI referitor la aceasta motorizare. Am auzit ca pica turbo, asta fiind cea mai mare loterie la aceasta masina. As vrea sa iau in calcul aceasta masina si sunt in dubii mari..N-ar strica si niste date referitoare la consum..

    Va multumesc anticipat !

    P.S. O2-ul l-as vrea 2007 sau 2008..nu mai vechi..

    Edit: te rog sa citesti subictele existente inainte de a deschide aiurea topice noi.
     
    Ultima editare de un moderator: 21 Mar 2012
  5. bodom[prodigy] 1st Gear Member

    Înscris:
    21 Mar 2012
    Mesaje:
    2
    Achizitionare Skoda Octavia RS

    Buna seara tuturor!

    Vin la voi cu o intrebare, nelamurire.. cu speranta da a ma lumina.
    Doresc sa achizitionez un autoturism si am mai multe oferte. Una din oferte este o Skoda Octavia I RS, 1.8, 200cp (original 180cp dar cu chiptunnig, sa oarecum modificata sa aiba 200cp, nu le am cu astea), beznina+GPL, km la bord 200 000. Masina este a unui prieten, stiu ca a fost foarte ingrijita. a fost adusa in tara in 2010, atunci a fost instalat si GPL-ul. pretul ei e 5000E. e full options.. what can i say more..

    ei.. pentru ca nu prea le am cu masinile, acest domeniu este destul de vast, am apelat la prietenul nostru Google, insa nici el nu prea m'a lamurit, pentru ca am gasit o mare varietate de raspunsuri. Doream sa stiu care este durata de viata a unui benzinar. Stiu da variaza proportional cu modul de ingrijire a masini/motorului, insa oricat de bine ai ingriji exista o limita.

    de aici se mai naste o intrebare. aceasta limita e scazuta in cazul de fata din cauza GPL-ului? - precizez ca schimbul la ulei a fost facut intotdeauna la timp, poate mai repede decat era necesar, cu ulei de calitate.

    Sper sa primesc ceva raspunsuri si va multumesc anticipat! :)
     
    Ultima editare de un moderator: 21 Mar 2012
  6. ph09rle

    ph09rle 2nd Gear Member

    Înscris:
    5 Aug 2011
    Mesaje:
    50
    Locație:
    Baicoi
    Hmm, nu am auzit persoane sa aibe probleme grave cu 1.8T-ul, de obicei majoritatea problemelor era la furtunasele de vaccum care crapau, ma rog ei aveau masinile duse in mai multi caluti decat acest VRS. Ei sunt multumiti, iar cu GPL n-am mai vazut sincer sa fiu. Eu zic ca daca stii ca a fost ingrijita, poti sa te duci la cineva sa puna tester-ul pe ea ca sa vezi daca apare ceva neclar pe acolo. Cu alte cuvinte eu zic ca merita, mai ales ca pretul VRS-urilor a scazut drastic.
     
  7. romm2008

    romm2008 2nd Gear Member

    Înscris:
    20 Feb 2010
    Mesaje:
    39
    Skoda Octavia II, 2.0 TDI - Sfat achizitie

    Salut,

    As dori sa cumpar acest model de masina in viitorul apropiat, insa am auzit ca are probleme cu turbina. Ii rog pe posesorii de acest model sa-mi spuna niste pareri. As dori si date reale referitoare la consum..Am mai postat un topic asemanator mai devreme, dar cred ca moderatorii l-au sters..cand il stergeti sau il mutati, puteti sa anuntati, nu mi se pare corect sa nu mai gasesc un post facut recent.

    Astept pareri !
     
  8. ohne_zucker Platinum Member

    Înscris:
    23 Sep 2009
    Mesaje:
    885
    Locație:
    Viena
    Pfff.....e cea mai proasta gluma, serios, sa iti iei Octavia RS, adica masina sport, cu asemenea motorizare si sa o pui pe GPL ??? =)))
    Nu iti spun ca nu m-as gandi niciodata sa o cumpar...dar i-as fi spus si ceva de dulce celui care face asa ceva.
     
  9. bodom[prodigy] 1st Gear Member

    Înscris:
    21 Mar 2012
    Mesaje:
    2
    Mersi mult ph09rle. ce ma macina.. fiind 200 000km si benzinar cam de pe acum ar trebuii sa inceapa problemele la motor?
     
  10. romm2008

    romm2008 2nd Gear Member

    Înscris:
    20 Feb 2010
    Mesaje:
    39
    cine-mi raspunde si mie ?
     
  11. Alexander Alex

    Alexander Alex 2nd Gear Member

    Înscris:
    28 Oct 2011
    Mesaje:
    33
    Locație:
    Timisoara
    Masina noua e sfanta!De banii care i-am cheltuit pe Octavia imi luam un BMW 520 full din 2008 cu 150000 km ,ce arata ca in ziua cand o fost scos din fabrica,DAR nu stii niciodata ce stapan a avut masina,asa ca am zis ca mai bine ii o Skoda noua ,"virgina" ,de care sa ma bucur doar eu de ea!Eu torn benzina si ii dau foc la masina mea(ca in reclama reanult :)) ) in fata la reprezentanta daca am vreo problema majora (motor,cutie) ,fiindca la Solenza ce am avut-o si o am in continuare(luata tot noua) am 130000 km si merge ca unsa!
     
  12. ritter 2nd Gear Member

    Înscris:
    30 Noi 2009
    Mesaje:
    58
    Probleme cu turbina apar cand nu stii cum s-o conduci.
    La mine la firma avem 10 bucati O2 FL cu motoare de 2.0 TDI 140 CP si 25 bucati O2 FL cu motoare de 1.6 TDI 105 CP.
    Absolut niciuna nu are vreo problema pana acum.
    Eu conduc una de 2.0 TDI 140 CP si sunt incantat.
     
  13. robi_17

    robi_17 2nd Gear Member

    Înscris:
    2 Oct 2010
    Mesaje:
    32
    Locație:
    Cluj Napoca
    La ce anume te referi ? Turatiile pe care trebuie sa le atingi la schimbatul de viteze ?

    Mersi.
     
  14. ohne_zucker Platinum Member

    Înscris:
    23 Sep 2009
    Mesaje:
    885
    Locație:
    Viena
    Pentru sfaturi privind achizitiile auto, aveti la dispozitie acest topic.
    Va rog nu mai continuati discutia in aria cu probleme tehnice.

    Multumesc,
     
  15. plosnita1 1st Gear Member

    Înscris:
    22 Apr 2012
    Mesaje:
    1
    Buna ziua tuturor,.
    Doresc sa imi achizitionez o Skoda Octavia2 2.0TDI combi din 2006 DSG, 155.000km, pret 6500 euro. Ce stiti despre cutiile DSG?(fiabile, costuri intretinere mari sau mici) E de cumparat o astfel de masina sau mai bine sa raman la varianta cutiei manuala. Mentionez ca masina este din Franta.
    Multumesc
     
  16. Bogdan_jbc 1st Gear Member

    Înscris:
    23 Apr 2012
    Mesaje:
    2
    salut!
    sunt nou pe forum si as vrea sa imi achizitionez un model Skoda Octavia 1.9TDI 105 CP cutie automata sau un model Skoda Superb 1.9TDI 116 CP cutie manuala, ambele sunt din 2008...imi puteti da va rog niste sfaturi? M-ar interesa in special cum se comporta cutia automata pe motorul de 1.9..
    Va multumesc!
     
  17. gyzmo 1st Gear Member

    Înscris:
    30 Apr 2012
    Mesaje:
    1
    Salut,

    Ma iertati ca intervin insa am o dilema si vad ca din ce comentarii sunt pe acest forum incep sa-mi pun intrebari daca este oportun sa-mi schimb masina de servici care acum este un Passat B6,cu motor de 1,9TDI,105CP cu o Skoda Octavia 2,0TDI,140CP,Bussines,ca pret sunt aproximativ egale insa difera putin la dotari.De Passat sunt foarte multumit,in patru ani de utilizare nu am avut probleme decat cu ambreiajul care a fost inlociut la 125.000km,in rest doar reviziile regulate,merge perfect.
    Sunt nevoit sa schimb masina deoarece la firma masinile se tin doar pe perioada leasing-ului dupa care se inlocuiesc,insa se va inlocui toata flota cu flota Skoda si singura echipare care cred ca este apropiata Passat-ului este Skoda Octavia de 2,0TDI,140CP.Un coleg a schimbat deja masina cu o Skoda Octavia insa cu motor de 1,2TSI insa cred ca este o alegere gresita din ce am citit pe forum,am vazut ca multi se plang de probleme destul de serioase.
    Daca aveti ceva sugestii sau comentarii,multumesc.
     
  18. alexbalan 1st Gear Member

    Înscris:
    6 Mai 2012
    Mesaje:
    9
    Recomandare motorizare Skoda Octavia II FL noua

    Salut!

    Vreau sa-mi iau o Skoda Octavia II FL si inclin spre motorizarea 1.6 MPI 102 cai. Estimez ca o sa fac aproximativ 10k km/an.
    Stiu ca este un motor vechi, care nu se va mai fabrica in curand, dar asta nu mi se pare neapart un lucru rau.
    Din ce m-am uitat pe forum, problemele cele mai multe sunt la motoarele noi(1.2 TSI), nu la cele de generatie veche.

    Consumul de 3% nu cred ca va fi o problema... inseamna aproximativ 300 de eur in plus la un an de zile.
    Diferenta intre 1.6MPI si 1.6TDI este de 3000 de EUR, adica o amortizare in 10 ani la 10k km/an.

    As vrea sa stiu si parerile voastre legate de fiabilitatea si perfomanta acestui motor.

    Multumesc!
     
  19. maryan99

    maryan99 1st Gear Member

    Înscris:
    20 Aug 2011
    Mesaje:
    9
    Locație:
    tg jiu
    salut,si eu eram la fel ca tn vroiam 1.6 mpi,dar cu mai multe sfaturi am ajuns la conclizia ca este un motor de clasa veche. eu ti-as recomanda 1.2 tsi dak vrei benzina daca nu ia un 1.6 tdi cu am luat eu acum 5 zile excelent,1.2 tsi este un motor chiar foarte bun m-a imresionat ,si acesta ti-o spun deoarece un prieten a facut test drive cu acest 1.2 tsi,el avand cel mai mare service auto de la mine din oras,am facut si io test drive merge excelent.
     
  20. alexbalan 1st Gear Member

    Înscris:
    6 Mai 2012
    Mesaje:
    9
    Salut,

    1.2 TSI mi-a placut si mie la test-drive, dar vad ca nu prea le-a placut oamenilor de pe forum dupa 20k-30k :)
    Vreau sa cumpar o masina pe care sa o tin cativa ani si sa nu am probleme cu ea, chiar daca o sa am un cosum putin mai mare
     

Distribuie pagina asta

  1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor.
    Înlătură notificare