1. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

HTP sau MPI care este diferenta

Discuție în 'Skoda Fabia' creată de Gabo@nes, 14 Aug 2010.

  1. Gabo@nes

    Gabo@nes 3rd Gear Member

    Înscris:
    5 Iul 2010
    Mesaje:
    66
    Locație:
    Ploiesti
    Am o skoda 1.2 12v htp si as dori sa stiu ce inseamna Htp sa Mpi cum am vazut la alte Skod'e:(?? ma puteti ajuta?!:rolleyes:
     
  2. Hypnotic

    Hypnotic 1st Gear Member

    Înscris:
    9 Apr 2010
    Mesaje:
    15
    Locație:
    Focsani
    HTP = High Torque Performance
    MPI = Multi Port Injection
    Daca nu e corect , corectati-ma :)
     
  3. dayel 2nd Gear Member

    Înscris:
    20 Dec 2008
    Mesaje:
    49
    Vrajeala!

    Da omule! HTP = VRAJEALAAA in opinia mea! High Torque Performance! Adica ceva de genul tu ai de fapt un motor de Porsche sub capota la Fabia si mai e si de 1,2 dar e HIGHT TORQUE PERFORMANCE! Nu mai spun ca turatia se termina cam pe la 5600 rpm. Totusi eu am 1,2 HTP si sunt multumit avand in vedere ca sunt sofer calm (nu alerg masina - prefer sa ajung cu 10 minute mai tarziu!). Dar aceasta definitie la HTP mi s-a parut absolut amuzanta! Pe de alta parte din cate am inteles si eu de la altii este o tehnologie mai veche si poate la vremea aia chiar insemna ceva. :) In fine, una peste alta este o solutie decenta avand in vedere ca motorasul este ok pentru un sofer care nu se grabeste! A mea a luat 175 Km/h (evident o singura data cand eram curios sa vad ce poate - si poate ceva).
     
    Ultima editare: 14 Aug 2010
  4. Gabo@nes

    Gabo@nes 3rd Gear Member

    Înscris:
    5 Iul 2010
    Mesaje:
    66
    Locație:
    Ploiesti
    Va multumesc
    Dar mai am o nelamurire. la skoda mea
    decate ori deschid usa soferului primadata, se aude un bazait infundat de motoras. acelasi zgomot il aud si cand bag chieia in portiera soferului, asta primadata in zi.????
    va rog daca stie cineva...mentionez nu are inchidere centralizata si nici alarma!!
     
  5. cgadalean

    cgadalean Skoda Expert

    Înscris:
    7 Ian 2009
    Mesaje:
    1.216
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Acel zgomot este facut de pompa de benzina care se amorseaza in acel moment in care tu deschizi portiera soferului. (este foarte bine pana auzi acel bazait)
     
  6. Ionut_SIG

    Ionut_SIG Silver Member

    Înscris:
    10 Noi 2008
    Mesaje:
    326
    Locație:
    Bacau
    nu toate zgomotele sunt cauzate de o defectiune ci unele de functionarea corecta a masinii daca nu ai mai auzi acel bazait ar fi naspa dar asa stai pe pace.
     
  7. Gabo@nes

    Gabo@nes 3rd Gear Member

    Înscris:
    5 Iul 2010
    Mesaje:
    66
    Locație:
    Ploiesti
    Inca o data va multumesc
    Curiozitatea noului propietar de Skoda fabia 1.2 12v HTP....eu am crezut ca poate fi un consumator ....in rest sunt foarte multumit de Skoda mea
     

Distribuie pagina asta

  1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor.
    Înlătură notificare