1. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

Filtru Benzina

Discuție în 'Skoda Fabia' creată de christypopescu, 29 Apr 2009.

  1. christypopescu

    christypopescu 1st Gear Member

    Înscris:
    29 Apr 2009
    Mesaje:
    9
    Locație:
    tecuci
    am schimbat acum 10.000 km toate filtrele (aer, habitaclu, benzina, ulei). Ma intereseaza daca acum cand ii fac schimbul de ulei in afara de filtrul de ulei daca trebuiesc schimbate si celelate filtre. Am uitat sa specific, e vorba se o fabia 1,2 htp 64 hp :D
     
  2. narok 6th Gear Member

    Înscris:
    29 Ian 2009
    Mesaje:
    190
    Locație:
    iasi
    la revizie se shimba toate filtrele + uleiul, se verifica tot ce tine de bucse, pivoti, bielete, etc. nu le schimba pe bucatele ca nu se merita.
     
  3. cgadalean

    cgadalean Skoda Expert

    Înscris:
    7 Ian 2009
    Mesaje:
    1.216
    Locație:
    Cluj-Napoca
    filtrul de benzina se poate schimba si mai tarziu, la urmatoarea revizie sau dupa ce a mers 30k km.
     
  4. narok 6th Gear Member

    Înscris:
    29 Ian 2009
    Mesaje:
    190
    Locație:
    iasi
    indicat e sa schimbi tot. daca intarzii cu filtru combustibil, pompa de benzina functioneaza un pic fortata ( din cauza murdariei din filtru - se stie cum e combustibilul in Romania ) si cat costa o pompa benzina ?? De asta spun ca nu se merita.
     
  5. graby111 4th Gear Member

    Înscris:
    5 Mai 2009
    Mesaje:
    101
    Locație:
    Mangalia
    sigurante filtru benzina

    are cineva idee de unde as putea face rost de sigurantele (clemele) care prind furtunele de benzina pe filtru? pentru ca ale mele s-au rupt si mi-a sarit filtru de benzina in mers (bine ca nu am luat foc); pe unde am intrebat nu am aflat nimic
    fabia 1,4 AZF 44 Kw
     
  6. Black Daniel Guest

    Brr, naspa faza !!!
    Stiu la ce cleme te referi, nu credeam ca se pot rupe, incearca la un service mai de Doamne-ajuta, s-ar putea sa fie repere relativ universale si sa le poti gasi prin trusele baietilor, dar pana una-alta, daca ai curaj sa mai mergi cu masina, strange tare "colierele romanesti" pe care banuiesc ca le-ai pus ca sa ajungi acasa cu masina. Si schimba-le cat de repede poti cu unele "adevarate".

    Cine nu stie ce e ala "colier romanesc" sa intrebe, si ii explic :meeting: .
     
  7. graby111 4th Gear Member

    Înscris:
    5 Mai 2009
    Mesaje:
    101
    Locație:
    Mangalia
    am rezolvat`o atunci pe loc, dar m`am interesat si la magazinul de piese; se gasesc numai impreuna cu tubulaturile de benzina de la rezervor pina la motor; pret cam 100 de euro!!!!! mai bine ii mai pun o "sirma"!
     
  8. Black Daniel Guest

    Mai da-o-ncolo !!! 100 de euro pentru o bucata de sarma !!!
    Pune-i linistit coliere clasice si gata !
    :sign_ot: Pentru cine nu stia, "colier romanesc" = legat cu sarma. Invatat de pe vremea Daciei berlina, cand sarma si patentul in portbagaj erau un "must have" :p .

    off LE: pentru ardeleni era cunoscut sub denumirea de "colier de Campia-Turzii"...
     
    Ultima editare de un moderator: 23 Mar 2010
  9. ovidel

    ovidel 3rd Gear Member

    Înscris:
    2 Feb 2009
    Mesaje:
    63
    Locație:
    Tarnaveni
    aceeasi situatie

    Pentru DANIEL colier de "TURDA"stiu eu si sunt din apropiere si mai si trec des pe acolo, desi fabrica SARMA sau cum ior zice este in Campia Turzii toate bune scz. sper sa nu te superi!
    In legatura cu sigurantele acelea la fel sunt si la mine sunt rupte dar furtunasele intra destul de greu pe stuturile de la filtru la fel si iasa, eu am cauta in dezmembrari la cunoscutul Materom si numai pe nou au zis ca aduc si is la 20 ron buc = 60Ron , 3buc. Pana la urma am mers cu ele asa verificand din cand in cand, si in sfarsit am gasit tot la dezmembrari dar doar 2 buc cu 5 lei amandoua, cu tot cu mufa tot. Asa ca bafta si aveti grija ca nu ie de joaca cu asa ceva
     
  10. adidorohoi 1st Gear Member

    Înscris:
    20 Dec 2009
    Mesaje:
    12
    filtru combustibil

    salut,am si eu o intrebare referitoare la filtrul de benzina.Vreau sa schimb filtrul de benzina la skodita mea si nu stiu de care sa iau,am inteles ca sunt fitre de 3 si de 4 bari.Care e diferenta dintre ele si de care ar trebui sa iau?mentionez ca am o skoda fabia-combi-2001-55kw-1.4
     
  11. Englezu888

    Englezu888 5th Gear Member

    Înscris:
    22 Ian 2010
    Mesaje:
    131
    Locație:
    Ploiesti
    Nici filtrul de habitaclu nu este o necesitate. Eu pe al meu l-am scos si l-am curatat de praf, frunze ce mai era pe acolo. In felu asta economisesti ceva banuti si ii bagi in benzina/motorina.
     
  12. RRS 4th Gear Member

    Înscris:
    11 Mar 2010
    Mesaje:
    90
    Locație:
    Cluj Napoca
    Eu as schimba absolut orice consumabila in termen, sau cu 1000-500 km mai rapid, nu pentru ca traim in RO, ci pentru ca tin foarte mult la masina mea

    de ex., la tdi se recomanda schimbul la 15 000, filtrul motorina la 30 000 (e singurul care merita schimbat la acea valoare, pentru ca motorina la statii de firma e de calitate), insa dupa 7-8 mii de km, incepe sa pape din ulei, de unde o posibila concluzie - incepe sa scada calitatea uleiului... asa ca, la 10 000 il schimb :)
     
  13. assamite10

    assamite10 1st Gear Member

    Înscris:
    8 Noi 2009
    Mesaje:
    7
    Locație:
    Constanta
    filtru polen

    Filtru de polen este una si aceeasi cu filtru habitaclu? Am cautat filtrul de polen, dar nu am reusit sa il gasesc.Imi puteti spune unde este localizat? Multam!
     
  14. Ralu 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Mai 2009
    Mesaje:
    28
    Locație:
    Bucuresti
  15. tavi83

    tavi83 3rd Gear Member

    Înscris:
    26 Ian 2010
    Mesaje:
    74

    Baga capu sub torpedou si acolo il vei gasi ascuns dupa un capac;)
     
    Ultima editare: 4 Iun 2010
  16. assamite10

    assamite10 1st Gear Member

    Înscris:
    8 Noi 2009
    Mesaje:
    7
    Locație:
    Constanta
    eu il cautam undeva sub capota imediat langa parbriz. Asa e la octavia 1 a lu taicamiu si credeam k pe acolo e si asta de la fabia. Mc mult, o sa il caut:D
     
  17. deraiatu

    deraiatu 2nd Gear Member

    Înscris:
    4 Iun 2010
    Mesaje:
    43
    Locație:
    Brasov
    Salutare azi am comandat si eu filtre,am luat masina de putin timp cea din semnatura si am comandat urmatoarele filtre toate MANN si gasite in catalogul de la MANN pentru modelul meu de fabia:
    Filtru aer C2295/2 - 40 lei
    Filtru benzina WK 59X - 42 lei (fara regulator de presiune integrat poate imi poate spune cineva diferenta sau cel putin daca e ok)
    Filtru polen CUK 2545 - 60 lei (carbon sau carbuni activi am vazut ca ii mai spune)
    Filtru ulei W712/54 - 30 lei
    Ulei Motul MOT 6100 SYN 10W40 -4L-
    Sper sa fie ok :)
     
  18. Hypnotic

    Hypnotic 1st Gear Member

    Înscris:
    9 Apr 2010
    Mesaje:
    15
    Locație:
    Focsani
    cred ca se potrivea mai bine un ulei 5W40 la cati km ai tu , cat despre filtrul de benzina , astept sa iti raspunda cineva , sa ma lamuresc si eu :D
     
  19. deraiatu

    deraiatu 2nd Gear Member

    Înscris:
    4 Iun 2010
    Mesaje:
    43
    Locație:
    Brasov
    Da stiu insa problema e urmatoarea,masina este luata de afara nu stiu exact a fost dati sau nu km inapoi, la cati ani are m-i se par cam putini km aia din bord suspect de putini,intradevar pe actul masinii era un mos de 80 de ani ,masina arata si merge foarte bine nu stiu ce sa zic si din cate am citit nici nu prea ii pot afla km reali :(
    Am luat 10 W40 deoarece pe usa soferului undeva pe laterala e un stiker pe care scrie ca uleiul a fost schimbat la 30 si ceva de mii si a pus mobil 1 10 W40 ,atunci am spus ca voi merge pe 10 W40,am luat motul pentru ca dinala avea de unde am dat comanda + ca am auzit ca e destul de bun si daca totul va fii ok voi merge pe aceasta marca.
    Cu filtru de benzina am mari semne de intrebare pt ca am citit azi ca tre sa fie cu regulator de presiune de 3 bari din cat am inteles,acesta pe care m-i la dat programul e fara si am mai citit ca acel regulator cumparat separat e mai scump decat filtrul :(
     
  20. s_eduard 1st Gear Member

    Înscris:
    5 Ian 2010
    Mesaje:
    3
    Ajutor Filtru Benzina

    Salut,

    Vreau sa schimb filtru de combustibil (benzina) pt. Skoda Fabia tip motor BMD, 1.2 cmc, an fabricatie 2007. Pe diferite site-uri am gasit filtre de combustibil cu regulator de presiune inclus si fara regulator de presiune. Cele cu regulator sunt de 3 si 4 bar.

    Ce fel de filtru se potriveste cu sau fara regulator de presiune si daca imi puteti spune unde se afla acest filtru?


    Va multumesc anticipat !
     
    Nicolae nicolae apreciază asta.

Distribuie pagina asta

  1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor.
    Înlătură notificare