1. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

Sfaturi achizitionare auto nou/sh

Discuție în 'Discutii generale Skoda' creată de marcel89, 9 Apr 2008.

Taguri:
  1. ndfk 1st Gear Member

    Înscris:
    26 Iul 2016
    Mesaje:
    2
    Buna seara,

    Sunt nou pe acest forum cat si ca viitoare cochetare cu masinile nemtesti. Am avut pana acum doar masini frantuzesti, nu mi-as fi dorit sa renunt nici acum la ele, dar familia urmeaza sa se mareasca si am nevoie de o masina care sa imi ofere un spatiu mai mare la interior si un portbagaj mai voluminos. Sunt interesat sa imi achizitionez o Skoda Octavia, diesel, vreau sa aibe neaparat clima si sa fie EURO 5, ca si buget am ~8500 euro, doar pentru pretul masinii, pentru inmatriculare am bani separati. Masina as dori sa o iau din Germania personal, dar acum cateva zile am zis sa ma uit si la Cehi sa vad cum sunt masinile si la ei. Am gasit destule Skode in Cehia, dar nu stiu pe nimeni care a adus masina din Cehia si nu am gasit nici pe net ceva informatii cu privire la pasii ce trebuiesc urmati. Aveti idee cam cum se procedeaza in aducerea unei masini din Cehia?

    Va multumesc.
     
  2. JurasikMan

    JurasikMan Skoda Expert

    Înscris:
    21 Sep 2009
    Mesaje:
    1.843
    Locație:
    Brasov
    Mergi pe la o filiala Weltauto . S-ar putea sa gasesti ceva bun . Tine cont ca te va costa si deplasarea , cautarea si adusul daca doresti din afara tarii . Daca aduni banii acestia la buget , te incadrezi la una luata din tara , cu garantia rulajului . Scapi si de alte hangarale cum ar fi RAR , carte identitate , timbru .
     
  3. Ciprianf 1st Gear Member

    Înscris:
    2 Mar 2016
    Mesaje:
    4
    Ajutati-ma cu un sfat pentru Skada Rapid 1.2 TSI

    Salut
    Vreau sa achizitionez o Skoda Rapid cu motor de 1.2 TSI.
    Este ok pentru Bucuresti?
    Ce imi recomandati 90CP sau 110CP?

    Multumesc,
     
  4. GeorgeA

    GeorgeA 1st Gear Member

    Înscris:
    10 Mar 2016
    Mesaje:
    17
    Sustin parerea lui JurasikMan. Doar ce am facut un an de zile de cand mi-am achizitional masina de la WeltAuto Pipera. Sunt foarte multumit de masina.
     
  5. GeorgeMohor 1st Gear Member

    Înscris:
    28 Aug 2016
    Mesaje:
    3
    Salut sunt nou pe aici si ma intereseaza si pe mine sa stiu ce parere aveti despre skoda superb 2,ce motor este mai bun mai fiabil benzina sau motorina.Si la motorina ce parere aveti despre motorul de 2.0 cel de 140 hp sau 170 hp sau 1.6 greenline.
    Astept pareri pro si contra ms mult.
     
    Ultima editare de un moderator: 18 Ian 2017
  6. Little Big

    Little Big Esti prost? Citeaza ultimul mesaj postat!

    Înscris:
    10 Noi 2009
    Mesaje:
    2.305
    Locație:
    Bucharest
    Eu zic 170 cp daca vrei sa te misti decent spre sportiv.
     
  7. GeorgeMohor 1st Gear Member

    Înscris:
    28 Aug 2016
    Mesaje:
    3
    Si ca consum....este diferenta mare dintre cel de 140 și 170?
     
  8. Little Big

    Little Big Esti prost? Citeaza ultimul mesaj postat!

    Înscris:
    10 Noi 2009
    Mesaje:
    2.305
    Locație:
    Bucharest
    Asta nu cunosc,dar sunt pe forum cativa posesori de superb 2.Poate te ajuta!
     
  9. cristianxxl

    cristianxxl 1st Gear Member

    Înscris:
    10 Feb 2017
    Mesaje:
    3
    Salut si bine v-am gasit!
    Sunt posesor de masina frantuzeasca pe benzina cu GPL, relativ noua (09.2012) si doresc achizitionarea unei masini Skoda posibil Octavia SH.Nu cred ca voi depasi 30.000 pe an, locuiesc in Otopeni dar lucrez in Bucuresti.Masina actuala va reveni sotiei, iar Octavia o voi conduce eu.Nu sunt vitezoman, merg in general cu masina in concediu in Grecia, dar avand in vedere ca vine al 3-lea membru al familiei, ma gandesc la o masina mai mare si mai confortabila.Iau in calcul sa montez GPL pe masina, deci cred ca o varianta pe benzina, e mai potrivita.Ca buget am undeva intre 7 si 8mii de euro.Mi-ar placea sa gasesc o masina cu cutie automata, dar nu cred ca ma pot incadra in acesti bani.Nu am cunostinte tehnice, despre motoare, dar ca sa va faceti o idee, sunt extrem de nemultumit de actuala motorizare a masinii frantuzesti cu motor de 1,2 si 75 de cai.Nu ma ajuta deloc la depasiri si cred ca nu as dori un motor mai slab de 100cai.Va multumesc!
     
  10. Little Big

    Little Big Esti prost? Citeaza ultimul mesaj postat!

    Înscris:
    10 Noi 2009
    Mesaje:
    2.305
    Locație:
    Bucharest
    Singura varianta o vad la Octavia2 benzina,break,102 cp la care sa montezi GPL.
     
  11. cristianxxl

    cristianxxl 1st Gear Member

    Înscris:
    10 Feb 2017
    Mesaje:
    3
    :respekt:

    O caut acum pe net sa vad si eu ce specificatii tehnice are si cum arata.Multumesc mult pentru sfat, apreciez!
     
    Ultima editare: 10 Feb 2017
  12. Little Big

    Little Big Esti prost? Citeaza ultimul mesaj postat!

    Înscris:
    10 Noi 2009
    Mesaje:
    2.305
    Locație:
    Bucharest
    Pentru putin.Ai toate sansele sa gasesti o masina cu nr.km reali.Doar sa nu fie cumva trosnita si refacuta..
     
  13. cristianxxl

    cristianxxl 1st Gear Member

    Înscris:
    10 Feb 2017
    Mesaje:
    3
    M-am gandit mai bine, am nevoie de portbagaj liber la masina si nu pot pune butelie toroidala in locul rotii de rezerva ca am autonomie mica ca o electrica!Deci voi alege un diesel.Acum, unii imi spun ca sa nu iau cu cutie automata, altii ca doar motorul de 2l e bun.Am dat un search pe net si am vazut Oktavia 2 diesel 2011 intre 6300 euro si vreo 8000 cu diverse dotari.Cum ar fi mai bine sa iau un motor mic de 1,6 sau cel mai mare de 2l?Stiti ceva sunt probleme cu cutiile automate?Multumesc!Din aproape in aproape, ajung eu sa imi cumpar o Skoda!:racer:
     
  14. Little Big

    Little Big Esti prost? Citeaza ultimul mesaj postat!

    Înscris:
    10 Noi 2009
    Mesaje:
    2.305
    Locație:
    Bucharest
    DSG6 e ok ca si cutie daca a fost servisata cum trebuie.DSG 7,cazul motorizarii 1.6TDI e problematica.Totul e o loterie si cu masinile astea.Schimbarea uleiului la cutie automata nu o faci in spatele blocului.La reprez.costa cam 800-900 ron..Daca gasesti masina diesel cu km reali esti un norocos.
     
  15. efa982

    efa982 Silver Member

    Înscris:
    18 Mar 2010
    Mesaje:
    401
    Locație:
    bucharest
    Pentru Octavia cel mai potrivit motor e cel de 2,0 TDI sau 1.9 TDI ...depinde ce gasesti. La 1.9 daca are manuala atunci e cu 5 trepte...la 2L e cu 6 trepte manuala.
     
  16. ndfk 1st Gear Member

    Înscris:
    26 Iul 2016
    Mesaje:
    2
    A cumparat cineva masini rulate de la reprezentanta fostului mare tenismen Tiriac (sa nu se considere reclama)? Sunt seriosi? Sau ce reprezentante imi recomandati?
     
  17. Little Big

    Little Big Esti prost? Citeaza ultimul mesaj postat!

    Înscris:
    10 Noi 2009
    Mesaje:
    2.305
    Locație:
    Bucharest
    Nu Weltauto!
     
  18. justinhd 1st Gear Member

    Înscris:
    2 Mar 2017
    Mesaje:
    1
    Buna seara,
    In primul rand imi cer scuze daca nu postez in sectiunea corecta. Am gasit cateva topicuri pe acest forum legate de nelamurirea mea si am si incercat sa gasesc in plus dar din pacate cautarea nu functioneaza pe cuvintele cheie cautate de mine.

    Sunt interesat sa achizitionez o Skoda Octavia 2, motorizare 2.0 TDI (140hp) din 2005. Codul motor BKD.
    Am citit pe mai multe forumuri, inclusiv pe acesta, ca aceasta motorizare este cu probleme si nu foarte fiabila. De asemenea, am citit si pareri bune despre acest motor...si de aici nelamurirea mea.

    Stiu ca acest motor se mai gaseste si pe Audi/VW/Seat dar nu stiu exact daca au aceleasi probleme.

    In mod normal, toate masinile au probleme, pe ici, pe colo, dar nu toate problemele sunt deal-breaker...

    Astept pareri...
     
    Ultima editare de un moderator: 3 Mar 2017
  19. mitza97 1st Gear Member

    Înscris:
    21 Feb 2017
    Mesaje:
    12
    Salut.
    Si eu un sunt proaspat posesor al acestei masini, tot ca si tine am citit mult despre acest motor inainte de a o achizitiona. Eu nu am gasit decat "de bine" de acest motor. Are injectoare Bosch fara probleme, nu are DPF. Ce trebuie tu sa verifici la masina (lucru pe care l-am facut si eu inainte de achizitie) este ca motorul sa aiba chiulasa varianta C, adica ultima care este fara probleme (varianta A era problematica, se fisura des, varianta B mai putin). Cum verifici acest lucru? Este foarte simplu, dai capacul motorului jos (bineinteles, cu conditia sa te lase proprietarul :)), apoi te uiti undeva in coltul din dreapta dedesubt de acele tevi subtiri si o sa vezi o serie stantata cu capul in jos, prima litera din stanga fiind seria chiulasei. O sa iti fac o poza la motorul meu ca sa vezi mai exact unde si o sa o atasez mai tirziu. Ce pot sa zic eu despre acest motor la 270.000 km, este ca efectiv "zboara". Restul tu decizi. Eu am numai cuvinte de lauda despre aceasta masina.

    Revin cu pozele promise.
    Din pacate nu mai pot edita postul anterior.

    [​IMG]

    [​IMG]

    ---------- Post added at 15:53 ---------- Previous post was at 15:46 ----------

    Iar referitor la problemele motorizarii, problemele sunt comune si altor motorizari VAG, un exemplu ar fii ambreiajul cu volanta cu masa dubla.
    In rest, tu decizi.
     
    Ultima editare de un moderator: 5 Mar 2017
  20. aureliandan 1st Gear Member

    Înscris:
    7 Oct 2011
    Mesaje:
    3
    Salut,

    nu am mai postat de ceva ani pe acest forum, de mai bine de 5 ani am o Skoda Octavia configuratie: 1.4 TSI, DSG 7 viteze, pachet drumuri grele, volan padele, radio bolero, senzori parcare spate, scaune incalzite fata, cam asta in mare. Am 92.000 Km fara probleme.
    Desi sunt foarte multumit de masina ma gandesc sa fac un upgrade anul acesta.

    In vizor am o masina noua, octavia 1.8 TSI, DSG, 4x4, sedan, cu un nivel de echipare cel putin asemanator cu ce am.
    Nu doresc sa fac offroad dar mi-am dorit de mult un 4x4. Tin minte cu mai multi ani in urma am fost la pestera scarisoara, era un drum neasfaltat destul de dificil pe care nu am putut sa-l urc cu masina avuta la acea vreme, erau masini cu tractiune integrala care urcau fara probleme dar majoritatea lasau masinile jos :). Pe langa faptul asta sunt convins ca te ajuta si in conditii de iarna sau pe un drum mai dificil, mazga, ploaie etc.

    Din cate am citit motorul 1.8 TSI este ok, consuma cam mult dar era de asteptat si oricum aspectul asta ma intereseaza mai putin.
    La diesel nu m-am gandit pentru ca de obicei nu fac drumuri lungi, in general cam 18-20000km/an

    Vad ca pentru motorizarea asta si 4x4 exista numai cutii DSG 6. Probabil trebuie sa fie ceva legat de cuplul suportat de cutie de nu au si DSG 7 la motorizarea asta.
    Aveti ceva ideii despre fiabilitate cutiei DSG6, necesitati deosebite de intretinere ?

    Ma tot gandesc sa schimb si modelul de la sedan la estate/break dar parca am o retinere. Am tot cautat pe net un versus din punct de vedere al performantelor, stabilitate, dinamica etc dar nu am gasit mare lucru, singurele comparatii erau la capacitatea de transport

    Vad ca a aparut si faceliftul 2017 de octavia ... imm parca in poze nu este asa atragator, poate in realitate este altfel.

    Bugetul este cam 25k Euro.

    Apreciez orice sugestie si/sau comentarii despre motorizare, tractiune, model actual sau asteptare facelift.

    Multumesc anticipat!
     
    Ultima editare de un moderator: 15 Mar 2017

Distribuie pagina asta

  1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor.
    Înlătură notificare