1. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

Probleme servo directie

Discuție în 'Skoda Octavia' creată de aureliano00, 13 Ian 2008.

  1. aureliano00 1st Gear Member

    Înscris:
    13 Ian 2008
    Mesaje:
    2
    fratilor skodisti , stie cineva ce are skoda octavia mea caci , cand i-au curba strant adica i-au tot volanul se aude un carait , cand i-au maxim stanga se aude mai tare si dreapta mai incet ...stie cine de la ce ar putea fi?
     
  2. Brutus 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Feb 2008
    Mesaje:
    3
    Locație:
    Bucuresti
    Da si tu mai multe detalii... se aude in mers?... sau cand virezi pe loc?
    pot fimulte cauze:
    1. Daca se aude in mers atunci pot fi si planetarele... apropo cam cati km are masina ta?
    2. Daca se aude la virarea pe loc atunci poate fi ceva in pompa de servo...


    ASFALT USCAT
     
  3. hiro

    hiro 1st Gear Member

    Înscris:
    21 Aug 2008
    Mesaje:
    13
    Locație:
    Tirgu Mures
    Verifica nivelul de lichid de la servo.
     
  4. BlueEyes 1st Gear Member

    Înscris:
    26 Mar 2010
    Mesaje:
    1
    scurgere ulei servo

    Buna dimineata,
    sunt noua pe forum si va scriu cu speranta ca ma puteti ajuta. Am o skoda fabia, 1,4, 16 valve, 75 cai si acum cateva zile m-am trezit ca nu mai am deloc ulei servo. Mecanicul mi-a spus ca probabil s-a stricat caseta de directie si pe acolo se scurge uleiul de servo. Am inteles ca o caseta noua este foarte scumpa, iar reconditionari se fac doar la Satu Mare si nu sunt oricum recomandate. S-a mai intalnit cineva cu o asemenea situatie ?
    Va multumesc !
     
  5. patratzel1988

    patratzel1988 Silver Member

    Înscris:
    21 Feb 2009
    Mesaje:
    439
    Locație:
    Focsani
    Da,e o problema comuna la Fabii.Eu am reconditionat 2 casete pana acum.Nu se merita sa cumperi caseta noua,e foarte scumpa.Iti trimit un PM cu mai multe detalii despre locul unde le-am facut eu ca sa nu se considere publicitate.
     
  6. nicuxte 1st Gear Member

    Înscris:
    24 Apr 2010
    Mesaje:
    4
    Am o Skoda Octavia 1.9 TDI - 2008 și săptămînal trebuie sa completez uleiul pt servodirecţie. Are cineva idee cum pot remedia ceată problemă?
     
  7. dragos_extasy

    dragos_extasy Bronze Member

    Înscris:
    30 Oct 2009
    Mesaje:
    242
    Locație:
    focsani
    pai mai intai ar trebui sa verifici daca ai scurgeri....pe unde sunt acele scurgeri. si pe urma te putem ajuta
     
  8. nicuxte 1st Gear Member

    Înscris:
    24 Apr 2010
    Mesaje:
    4
    Problema este ca nu detectez aceste scurgeri......
     
  9. b-69-tau 1st Gear Member

    Înscris:
    20 Mai 2009
    Mesaje:
    1
    Locație:
    Bucuresti
    Ori pierde la caseta de directie ori la pompa servo.
    Mergi la un service sa identifici problema ca doar nu se evapora :D
     
  10. nicuxte 1st Gear Member

    Înscris:
    24 Apr 2010
    Mesaje:
    4
    Am gasit o mica pata de ulei sub caseta de directie, in dreapta. Probabil este de la simeringul de etansare. Din cate am citit pe net ar fi trei solutii de remediere:
    - inlocuire caseta directie cu una noua (2500lei) sau second hand (600-800 lei);
    - schimb caseta defecta cu una remediata la o unitate service (1200-1600 lei);
    - cumpararea unui kit simeringuri originale si inlocuirea celor defecte de catre un mecanic priceput(200 kit +250 manopera).
    Sper sa ma ajutati voi sa aleg solutia corecta atat ca fiabilitate cat si ca pret.
     
  11. nicuxte 1st Gear Member

    Înscris:
    24 Apr 2010
    Mesaje:
    4
    Am fost la service pt constatare. Au gasit pierderi de ulei la pompa servo-directie (la capacul din spate). Nu stiau daca se repara au nu. Una noua, cu montaj inclus la ei -800 lei.
     
  12. dragos_extasy

    dragos_extasy Bronze Member

    Înscris:
    30 Oct 2009
    Mesaje:
    242
    Locație:
    focsani
    acm eu nu stiu daca, chiar se repara sau nu.dar ei ar trebui sa stie ca doar sunt meseriasi nu? treaba cu "nu stiu daca se repara sau nu" ,cred eu,ti au ziso ca sa te mai usuce un pic de bani. nu stiu ce sa zic ,faci cum crezi
     
  13. Hans 1st Gear Member

    Înscris:
    9 Iul 2010
    Mesaje:
    2
    Locație:
    Otopeni
    Curge uleiu de servo

    Cand sta pe roti nu curge nimika ..dar cand o ridic pe cric imi curge tot uleiu de la servo..eu cred ca e de la caseta de directie dar am descfacut-o si nu are nici-o fisura si nici furtunu nu e fisurat...are careva idee ce se intampla ? :(
     
  14. motovelo 1st Gear Member

    Înscris:
    7 Iul 2010
    Mesaje:
    3
    salutt

    trebuie facuta caseta de directie
     
  15. fatvlad90

    fatvlad90 3rd Gear Member

    Înscris:
    28 Feb 2010
    Mesaje:
    65
    Locație:
    Bucuresti
    Salut Nicuxte,

    Trebuie sa fii foarte atent ce fel de pompa iti trebuie,trw sau koyo.
    La 800 de lei nu cred ca e noua pompa,preturile sunt mult mai mari.

    Bafta
     
  16. azzaro83 1st Gear Member

    Înscris:
    20 Ian 2011
    Mesaje:
    4
    Salut.
    Am o problema...mi s-a spart conducta de presiune dintre pompa de servodirectie si caseta de directie.Este vorba de o Skoda Octavia TDI 1.9 an 2000, motor 110cp.
    Unde as putea sa gasesc una ?La porsche aviatie mi s-a dar un pret horror 800 RON pentru o conduca(un furtun practic), doar conducta.Magazinele de piese din Bucuresti nu au asa ceva,la dezmembrari nu am gasti....are cineva vreo idee?
    Ms.
     
  17. cgadalean

    cgadalean Skoda Expert

    Înscris:
    7 Ian 2009
    Mesaje:
    1.216
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Posteaza in aria de "vanzari - cumparari" si vei avea mai multe sanse de a gasi piesa dorita.
     
  18. razvy76 1st Gear Member

    Înscris:
    21 Mar 2012
    Mesaje:
    4
    da da ....si eu am aceeasi prbl ...nu stiu ce sa ma fac...la mine e skoda octavia 1.4, 16 v din 2003
     
    Ultima editare: 7 Mai 2012
  19. razvy76 1st Gear Member

    Înscris:
    21 Mar 2012
    Mesaje:
    4
    la mine curge bine .... mi-au zis cei de la skoda ca trebuie ''inlocuita caseta de directie''. ...nu stiu ce sa fac .... sa iau second, sa iau una reconditionata ...
    astept sfaturi si service-uri in cluj care se pricep in asa ceva
     
  20. ene_and2012 2nd Gear Member

    Înscris:
    30 Apr 2012
    Mesaje:
    38
    Locație:
    BOTOSANI
    eu am reparat o la iasi cu 680 ron
    dureaza 4 ore

    stima
     

Distribuie pagina asta

  1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor.
    Înlătură notificare