1. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

Sfaturi achizitionare auto nou/sh

Discuție în 'Discutii generale Skoda' creată de marcel89, 9 Apr 2008.

Taguri:
  1. romm2008

    romm2008 2nd Gear Member

    Înscris:
    20 Feb 2010
    Mesaje:
    39
    Skoda Octavia RS 2.0 TDI 170 Cp

    Salutare,

    As dori niste pareri referitoare la masina din titlu, in special de la posesorii acestui model. Din cate am auzit acest motor are probleme cu filtrul de particule care se infunda destul de des. As dori sa stiu si referitor la injectoare, sunt cele de pe passat de care se plange toata lumea ca pica ?

    Orice sfat e bine venit :)

    E o masina pe care o am in vedere ca viitoare achizitie..Pretul pe la 9 mii, maxim 9500 Euro si nu sub 2007.

    Am mai luat in calcul Audi A4 2006-2007 2.0 TDI 140 CP cam in aceeasi suma, precum si 320d 163 Cp 2006-2007, 10, 10,5k

    Momentan as dori sa aflu niste pareri referitoare la acest model, sau sugestii referitoare la tot ce-am precizat.

    Va rog sa luati in calcul ca doar cele 3 modele le am in vedere.

    Daca nu am postat unde tb, rog moderatorii sa ma ajute.

    Merci anticipat !
     
  2. romm2008

    romm2008 2nd Gear Member

    Înscris:
    20 Feb 2010
    Mesaje:
    39
    nu sunt pareri ?
     
  3. JurasikMan

    JurasikMan Skoda Expert

    Înscris:
    21 Sep 2009
    Mesaje:
    1.843
    Locație:
    Brasov
    Nu ati auzit de topicurile numite " probleme 1.2 TSI " ? La ce fel de "probleme " credeti ca se refera ?
    Nu mai faceti pe ecologistii. Eu mi-as lua o masina cu motor de 6 litri daca mi-as permite taxele la asa monstru. Cu cat este mai mic, un motor este mai stors de resurse ca sa scoata niste performante dinamice decente. Poate ca nu sunteti la curent cu nivelul taxelor pana in 2000 cmc. Sunt jenante. Chiar asa importanti sunt ala 50 - 90 ron diferenta intre lesinatul 1.2 ...sau 1.6 si 2.0 de 140-170 CP ? Cand o sa aveti nevoie de cuplu si putere date de cilindree , o sa va zgariati pe ochi ca v-ati chitrosit la 1500- 2000 euro cat era diferenta intre un motor ca lumea si o piticanie.
    La motoare mici , VAG e in galeata . Au incercat sa se tina dupa coreeni si japonezi si rezultatele au fost catastrofale.
    Bagati-va mintile in cap si luati o masina cu motor de masina , nu de motocicleta.
     
  4. roberto 2nd Gear Member

    Înscris:
    26 Ian 2009
    Mesaje:
    35
    Locație:
    Constanta
    Subscriu. ;)
     
  5. alexbalan 1st Gear Member

    Înscris:
    6 Mai 2012
    Mesaje:
    9
    Multumesc pentru sfaturi, o sa merg pe 1.6 benzina.

    Nu stiu daca ati observat, dar motorul de 1.2 are un marketing foarte puternic, toate review-urile de pe net sunt despre el, la dealer este primul motor recomandat, daca mai e vreo promotie, e clar pt 1.2 TSI.
     
  6. Alexander Alex

    Alexander Alex 2nd Gear Member

    Înscris:
    28 Oct 2011
    Mesaje:
    33
    Locație:
    Timisoara
    eu am motorul de 1.4 tsi si sunt foarte multumit de acest motor...cuplu are destul,putere este...consum 6-6,5 afara, 10-11 oras.motorul de 1.2 mi se pare exagerat de mic,iar cel de 1.6 lesinat la turatii mici.am mers zilele trecute cu un Suzuki SX4 cu 1.6 120 cp,non-turbo...si nu exista nicio forma de comparatie!cel mai adevarat motor ar fi cel 1.8 tsi,dar ala papa...despre diesel nu ma pronut,nu sunt fan diesel...
     
  7. flavyus 1st Gear Member

    Înscris:
    12 Apr 2012
    Mesaje:
    9
    am luat si eu de 2 saptamanii o skoda octavia2 1.2 tsi si am exact 4000 km, este o super masina in comparatie calitate pret, or fi avut probleme dar parerea mea este ca spre sfarsitul anului 2011 au inceput sa mai rezolve din ele, !!! La ce a scris omul de mai sus, cum ca ar fi un motor lesinat:no:, inseamna ca toata viata lui a condus dacia si a trecut si el pe o masina. Inainte sa faci afirmatii jignitoare mai bine te-ai uita la tine in gradina.:)
     
  8. gabriel.martinescu 1st Gear Member

    Înscris:
    31 Iul 2011
    Mesaje:
    16
    Subscriu pentru calitatile lui 1.4 TSI. Este orice vrei tu dar numai lesinat nu este, parerea mea. Pune-l pe o cutie DSG in modul S si vorbim post experienta :)
     
  9. sorinenciu 2nd Gear Member

    Înscris:
    4 Iun 2010
    Mesaje:
    31
    Locație:
    Bucuresti
    Recomand si eu 1.4 TSI, in aproape 2 ani neavand nicio problema cu masina. La inceput si eu am fost temator vis a vis de "motoarele lesinate" ... dar am riscat si nu am gresit!

    Imi amintesc ca, JurasikMan si alti colegi au mai starnit polemici dupa ce si-au exprimat parerea despre 1.2 TSI intr-un mod care n-a convenit nici celor cu 1.4 TSI!

    @flavyus, daca mai citesti si alte postari ale lui JurasikMan ai sa intelegi ca ... nu a condus toata viata dacia! Nici eu nu sunt de acord cu abordarea lui ... dar de cele mai multe ori are dreptate!

    @alexbalan, cunosc cateva persoane care au 1.2 TSI si nu au avut problemele despre care se discuta pe forumuri, dar ... parca-i mai sigur cu 1.4 TSI!

    Bafta!
     
  10. flavyus 1st Gear Member

    Înscris:
    12 Apr 2012
    Mesaje:
    9
    Sorin , eu am luat masina ptr sotia mea, eu cunduc seria 7 si am o hergelie de cai, dar nu ma laud ca le stiu pe toate si nu fac afirmatii care pe altii colegi iar jigni, fiecare isi cumpara ce crede de cuvinta! poate pentru el 1000-2000 de euro nu sunt banii;), dar altii muncesc o viata ptr ei, Pana sa iau masina am citit aproape tot ce sa scris despre 1.2 tsi , si concluzia a fost ca fiind o masina noua ,automat are si garantie , asa probleme au toate masinile! Succes
     
  11. bogdanpiatra 4th Gear Member

    Înscris:
    11 Apr 2010
    Mesaje:
    97
    Nu cred ca ai citit! Altfel nu cred ca luai acest motor, mai ales ca dupa cum spui banii nu ar fi o problema!
     
  12. alexbalan 1st Gear Member

    Înscris:
    6 Mai 2012
    Mesaje:
    9
    Pentru o masina noua, echiparea DRIVE PLUS, exista disponibile doar modelele:
    1.2 TSI 14.900
    1.6 MPI 14.180
    1.6 TDI 17.180
    1.6 MPI + GPL .....
    Daca ar fi sa iau 1.4 TSI, echiparea DRIVE ar costa 16.400 fara inchidere pe cheie si fara proiectoare de ceata. Ca sa ajunga la aceeasi dotari ca si DRIVE PLUS ar costa 16.700

    Avand in vedere diferenta de aprox 2.500-3000 de eur, singurele modele disponibile pentru mine sunt 1.2 TSI si 1.6 MPI.
    Eu as merge pe 1.6 MPI cu riscul de a consuma mai mult.
     
  13. flavyus 1st Gear Member

    Înscris:
    12 Apr 2012
    Mesaje:
    9
    bogdan , nu cred ca ai citit tu bine, nu eu am spus ca banii nu sunt o problema!!! in ziua de azi sunt importanti si 5 bani.:)
     
  14. iwolffy 2nd Gear Member

    Înscris:
    22 Ian 2012
    Mesaje:
    47
    Locație:
    Iasi
    Daca iti doresti intr-adevar un motor, ia 1.4 TSI. Ma gandesc ca vrei ca masina asta sa te multumeasca si acum, si peste cativa ani.

    Daca vrei sa tii masina multi ani, te sfatuiesc sa uiti de 1.6 MPI si sa mergi eventual pe 1.6 TDI ca iti vei recupera banii ( tu zici ca faci 10k/an acum.. dar peste 3-4 ani poate vei face 20k/an .. nu se stie niciodata )

    + ca 1.6 TDI il vei vinde muult mai usor decat 1.6 MPI ... iar cum preturile la combustibil cresc ....

    Uita-te si cat costa taxa de poluare la 1.6 MPI ca ala are emisii de CO2 mai mari decat al meu :) La consum sta chiar mai prost pe hartie decat al meu + timpii de acceleratie sunt uriasi ....
     
    Ultima editare: 10 Mai 2012
  15. GabiPoP 1st Gear Member

    Înscris:
    10 Mai 2012
    Mesaje:
    1
    Sfat achizitie O2 FL 2009 2.0 TDI DSG 140bhp

    Salutare,

    Probabil ca sunteti satuli de topicuri gen "sfat achizitie" dar daca este cu putinta as dori si eu citeva sfaturi in legatura cu achizitia modelului din titlul topicului.
    Mentinonez ca fac cam 30-35k km pe an dar conduc si destul de mult in Bucuresti.
    As dori sa cumpar masina din Germania, pretul mediu al modelului ales se invirte undeva la 11500 - 13500 eur cu 100k-150k km la bord.
    Ce as dori sa stiu de la voi e :
    - trebuie as fiu atent la unele serii de motor ? sunt unele cu probleme si altele nu ?
    - ce optionale merita cumarate stock sau care merita sa fie evitate si instalate pe ele din modele aftermarket? (ma refer la navigatie, xenoane, senzori parcare samd)
    - care sunt problemele esentiale la care trebuie sa fiu atent in cartea de service a automobilului sau la verificarea acestuia?
    - orice alte sugestii pe care ati putea sa mi le dati

    In avans va multumesc frumos pentru ajutor.
     
  16. Doragon

    Doragon Skoda Expert

    Înscris:
    21 Iul 2009
    Mesaje:
    1.334
    Locație:
    bucuresti
    Aici trebuia sa postezi, pe vitor te rog sa fii mai atent!
     
  17. gyeah 1st Gear Member

    Înscris:
    24 Iul 2011
    Mesaje:
    3
    1.6 mpi este un motor destul de fiabil si de bun chiar daca este de generatie veche.
     
  18. sorinbz 1st Gear Member

    Înscris:
    14 Mai 2012
    Mesaje:
    4
    fabia 2 1,6 16v

    Salutare,
    vreau sa cumpar o fabia 2 1,6 16v din 2008, de la proprietar Romania.
    Masina are 48 000 km, full option, de noua 16750 E.
    Stie cineva cat consuma si daca merita 7800 E ?
    O cumpar pt sotie.
    Multumesc.
     
  19. ohne_zucker Platinum Member

    Înscris:
    23 Sep 2009
    Mesaje:
    885
    Locație:
    Viena
    Intrebarea ta se invadreaza in acest topic, si cu aceasta ocazie te rog sa fi atent pe unde postezi data viitoare.

    Referitor la intrebare. Mie personal mi se pare mare pretul, sincer. Cu suma respectiva daca rascolesti un pic netul, o sa vezi ca gasesti Octavia II, culmea, cam din acelasi an. Poate nu full, dar e Octavia II, vorbim despre altceva. Exemplele pot continua pe tema asta, ce alta masina gasesti in suma asta de bani, dar nu intram in detalii. Dar daca e musai sa fie Fabia II, sa fie, dar cu alt pret.

    Inca ceva, prin "full option" ce intelegi? Ce dotari are mai exact masina?
     
  20. alexandru_uaic

    alexandru_uaic 4th Gear Member

    Înscris:
    22 Aug 2011
    Mesaje:
    116
    Locație:
    Bucharest
    Skoda Rapid, viitorul adversar al Loganului, se pregătește de lansare

    Skoda va lansa versiunea de serie a modelului Rapid, o mașină mai mare decât Fabia, dar mai mică decât Octavia, la Salonul auto de la Paris. Autoturismul ceh va concura cu versiunile superioare ale Daciei Logan 2.

    Skoda se pregătește intens pentru lansarea noului Rapid, o alternativă la Dacia Logan. Dacia Logan 2 - mai ales.

    Modelul Rapid (4,38 metri lungime, 460 de litri - capacitatea portbagajulu) va fi lansat în România în luna noiembrie, la scurt timp după prezentarea oficială, programată pentru viitoarea ediție a Salonului auto de la Paris


    Skoda Rapid, dezvoltat pe baza conceptului MissionL, este o mașină mai mare decât Fabia, dar mai mică decât Octavia. Berlina cehă (cu hayon) va concura cu versiunile superioare ale Daciei Logan 2


    Skoda a pregătit Rapid cu precădere pentru piețele emergente din Europa de Est, China, Rusia și India (acolo unde a și fost lansat deja).
     

Distribuie pagina asta

  1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor.
    Înlătură notificare