1. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

Demontare fata usa spate !

Discuție în 'Skoda Octavia II' creată de ge0, 11 Feb 2011.

  1. ge0

    ge0 4th Gear Member

    Înscris:
    7 Ian 2011
    Mesaje:
    107
    Locație:
    bucuresti
    Salutare,
    vreau sa-mi pun si eu pe una bucata o2 2005 difuzoare spate, si nu stiu sa dau fetele de usi jos. stie cineva ? masina mea a iesit din fabrica fara difuzoare spate , oare are fire trase pana acolo sau trebuie s ale trag eu de la mp3 ?
    Multumesc !
     
  2. lucyx 1st Gear Member

    Înscris:
    8 Oct 2009
    Mesaje:
    10
    NU are fire trase pana in spate. La fel a fost si octavia mea, model ambiente. Eu am montat difuzoare in usile spate. Asa cum se spunea pe forumul asta sau pe "celalalt" dispunerea difuzoarelor in usile spate e foarte apropiata ca distanta de cele din usile din fata, astfel ca odata cu montarea de difuzoare spate nu vei simti o calitate sporita a sunetului sau zenzatie mai mare de spatial. E le-am montat si pentru aspect, pt ca atunci cand deschideai usile din spate se vedea foarte urat golul acela prin sita de la fata de usa.
    Daca vei monta totusi, trebuie sa tii cont ca trebuie sa demontezi si streamul ca sa tragi fire de acolo, sa le bagi pe sub protectiile de plastic de la pragu interior. Deasemena este f recomandat sa folosesti distantiere pt . difuzoare in usi, daca nu va fi greu sa le montezi direct pe tabla din usa. Eu nu am folosit distantiere si a tebuit sa nituiesc difuzoarele pe gaurile de montaj.

    Nu ti-am zis nmic de demontarea fetei de usa. Se foloseste surubelnita de tip torx, doua marimi (nu stiu pe de rost care). Se scoate capacul de plastic din zona clapei de deschidere a usii, plastic ce acopera tweeterul. capacul il scoti cu ajutorul unei surubelnite cu cap lat. in spatele capacului trebuie sa desfaci surubul torx (marimea mica). Apoi treci la manerul mare de care tragi cand inchizi usa din interior. el e format din 2 jumatati suprapuse. trebuie sa prinzi bine cu ambele maini de jumatatea dinspre habitaclu si sa tragi cu putere; se va desprinde si va ramane montata jumatatea dinspre usa; acolo vei vedea 2 suruburi torx. dupa ce sunt scoase si acele 2 suruburi, in caz ca ai manivela pt coborat geamul trebuie scos inelul de siguranta al ei. la baza, acolo unde intra manivela in fata de usa tragi in sus pur si simplu acel guler de plastic, acesta se va deplasa o jumatate de centimetru si va permite sa scoti manivela cu totul.
    ramane sa desprinzi mai apoi intraga fata de usa. Atentie, e posibil sa sa rupa cativa braduleti (cleme) de prindere, de aceea inainte de operatiune du-te si cumpara vreo 10 de la dealerul skoda, sunt vreo 6 lei.
     
    Ultima editare de un moderator: 19 Feb 2011
  3. ge0

    ge0 4th Gear Member

    Înscris:
    7 Ian 2011
    Mesaje:
    107
    Locație:
    bucuresti
    pentru demontat streamul nu ar fi o problema, am mai facut-o de cateva ori. Difuzoarele care le-am achizitionat sunt de passat dar sunt cu tot cu distantatoare, inelele acelea de plastic. cu fata de usa am priceput...cred ca cel mai greu o sa fie cu trasul firelor. am sa incerc si va anunt. !
     
  4. andreidodo

    andreidodo Bronze Member

    Înscris:
    31 Oct 2010
    Mesaje:
    270
    Locație:
    ploiesti, bucuresti
    mestere, eu am dat jos fata de usa stanga spate. dar am rupt braduti. oricum daca ai nevoie de ajutor(moca), anunta-ma. asta e domeniul meu. sa iti iei braduti sa pui la loc. daca ai nevoie de scheme, iti dau orice ai nevoie.
    eu vreau sa montez o statie + sub , dar am nevoie de adaptor hi-low. nu am gasit inca unu.
    http://img155.imageshack.us/g/usa1y.jpg/
    poze cum de da panoul jos. pentru demontarea oricarei parti a masinii, anunta-ma. Numai bine
     
  5. coco 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Feb 2011
    Mesaje:
    4
    andrei imi poti spune dak te rog de unde ai facut rost de manualul service pt skoda...multumesc
     
    Ultima editare de un moderator: 19 Feb 2011
  6. andreidodo

    andreidodo Bronze Member

    Înscris:
    31 Oct 2010
    Mesaje:
    270
    Locație:
    ploiesti, bucuresti
    greu, de la un tip care e mai injectat decat mine. are 50 gb
     
  7. Danyel14Tud

    Danyel14Tud 1st Gear Member

    Înscris:
    9 Oct 2011
    Mesaje:
    2
    Stie cineva daca difuzoarele de fata merg montate pe spate???
     
  8. cristeamandrei

    cristeamandrei Silver Member

    Înscris:
    23 Noi 2008
    Mesaje:
    370
    Locație:
    Bucuresti
    desigur ca merg, sun acelasi model aceiasi forma.
     
  9. brilliannce

    brilliannce 2nd Gear Member

    Înscris:
    21 Aug 2011
    Mesaje:
    30
    Locație:
    Bucuresti, Ilfov
    geamuri electrice spate

    Stie cineva daca la usile de spate sunt trase fire pt macara electrica? pe usile din spate au cerut din fabrica boxe, dar nu si macara electrica si ma intreb daca au tras fire pt boxe au tras si pt macara
     
  10. al bundy

    al bundy Skoda Expert

    Înscris:
    28 Aug 2010
    Mesaje:
    1.622
    Locație:
    Bucuresti
    NU, nu ai fire trase.
     
  11. tvirgil

    tvirgil 1st Gear Member

    Înscris:
    10 Noi 2010
    Mesaje:
    20
    Locație:
    Iasi
    Nu, difuzoarele de pe fata nu merg pe spate. Pe fata au 175mm iar pe spate 140mm.
    Eu am tras fire si mi-am montat dif. pe spate de la dezmembrari de pe un golf 5 de pe spate, la fel si cele de inalte, si sau potrivit perfect.
     

Distribuie pagina asta

  1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor.
    Înlătură notificare