1. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

Schimbare volan de pe dreapta pe stanga

Discuție în 'Skoda Octavia II' creată de Mihai P., 10 Iul 2011.

  1. Mihai P. 1st Gear Member

    Înscris:
    10 Iul 2011
    Mesaje:
    2
    Salut, a facut cineva aceasta modificare de bord la o masina cu volan pe dreapta? Imi poate spune ce alte modificari mai apar si daca se potriveste bordul de la o masina pe benzina la una diesel?
    Ms!
     
  2. Doragon

    Doragon Skoda Expert

    Înscris:
    21 Iul 2009
    Mesaje:
    1.334
    Locație:
    bucuresti
    depinde ce intelegi tu prin bord adica doar ceasurile sau tot bordul? si pentru a muta volanul nu se schimba doar bordul, se schimba multe chestii si pe la motor, dar nu stiu exact sa iti spun
     
  3. Mihai P. 1st Gear Member

    Înscris:
    10 Iul 2011
    Mesaje:
    2
    Ma refer la intregul bord si tot ce implica acest lucru...
    Daca e cineva mai in tema, rog raspuns!
     
  4. ohne_zucker Platinum Member

    Înscris:
    23 Sep 2009
    Mesaje:
    885
    Locație:
    Viena
    Bordul cred ca este cea mai mica problema la ce ai tu de gand sa faci. Ar trebui sa se potriveasca plasticele , chiar daca e benzina sau diesel, insa ceasurile sigur nu.
    Spun ca schimbarea bordului este o problema mai mica, de munca va fi foarte mult la partea motorului, trebuiec schimbate pedalele.
    Ti-ai luat masina deja, cu volan pe dreapta?
    Daca nu ai luat-o inca, parerea mea este sa mergi la mecanici sa vezi ce costuri implica si sa te interesezi de piese de la dezmembrari, sa vezi exact cat trebuie sa mai bagi in ea.
     
  5. cgadalean

    cgadalean Skoda Expert

    Înscris:
    7 Ian 2009
    Mesaje:
    1.216
    Locație:
    Cluj-Napoca
    O astfel de operatiune este foarte costisitoare si nu se merita facuta. Pe langa bord mai trebuie schimbata caseta de directie, cablajul din bord, defapt acela este cablajul care merge prin toata zona motor, farurile care sunt reglate sa bata altfel decat cele de pe masinile cu volan pe stanga. Preturi nu stiu dar stiind cat este de lucru banuiesc ca nimeni nu va face asemenea lucrare benevol.
     
  6. cristeamandrei

    cristeamandrei Silver Member

    Înscris:
    23 Noi 2008
    Mesaje:
    370
    Locație:
    Bucuresti
    Preturile acestei modificari sunt foarte mari, nu merita sa faci o astfel de investitie.
     
  7. talpaiute

    talpaiute 5th Gear Member

    Înscris:
    23 Apr 2011
    Mesaje:
    143
    Locație:
    Ploiesti
    Nu cred ca a facut cineva manopera asta. Banuiesc ca in bord exista si radiatorul (condensatorul) de la instalatia de AC si inlocuirea lui inseamna costuri prea mari.
     
  8. andrei83 1st Gear Member

    Înscris:
    13 Dec 2010
    Mesaje:
    9
    Cunosc pe cineva care a facut schimbare la un BMW seria 7, dar tipul detine un service auto, deci....nu l a costat manopera nimic, si pe langa masina cu volan pe dreapta a mai cumparat o epava identica de la noi si i-a luat piesele necesare. Daca stii ce faci nu e imposibil dar costurile sunt pe masura. Plus ca a durat probabil mai bine de 1 an pana a fost gata.
     
  9. cataline

    cataline 3rd Gear Member

    Înscris:
    28 Noi 2010
    Mesaje:
    64
    Locație:
    Bucuresti
    Iti trebuie plansa de bord, ceasurile de bord, caseta de directie, farurile(nu stiu daca se pot regla corect), fetele de usi+comenzi electrice, oglinzile retrovizoare. Pentru instalatia electrica exista niste kit-uri de prelungire a cablurilor. Masinile cu volan pe dreapta au caroseria identica cu celelalte. Exista gaurile de fixare pe partea stanga si pedalierul se potriveste in cele mai multe cazuri, insa nu stiu daca si in cazul Octaviei. Daca prinzi o masina buna si un pret excelent iti spun ca merita schimbarea. Am vazut masini modificate foarte, foarte bine. Bordul se potriveste de la o masina diesel la benzina, insa nu si ceasurile. La diesel turometrul se opreste mai jos decat la benzina.
    Cauta pe internet, sunt multi care te pot ajuta la aceasta conversie.
     
    Ultima editare: 12 Sep 2011
  10. cri-sti 1st Gear Member

    Înscris:
    5 Noi 2009
    Mesaje:
    9
    ceasurile merg cele originale care sunt acum pe masina se schimba cu vag com milele in km insa caseta de directie sistemul ei de prindere este modificat iar cu meseriasii din service este foarte greu de realizat o treaba de calitate ori la treaba asta sa nu te incumeti .Iti mai trebuie manerele si butoanele interioare de la usile din fata toate cablajele de sub bord pedalele schimbate de pe o parte pe cealalta sistemul de ac ar trebui sa fie independent de bord asa ca numai trebuie umblat decat la fire. Oricum este mult tare de munca pompa de frana este pe dreapta mutarea ei implica inlocuirea conductelor de frana etc sau adopti varianta dubla comanda ca la scoala de soferi
     

Distribuie pagina asta

  1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor.
    Înlătură notificare