PDA

View Full Version : cum sa inalt skoda octavia II

cristalin
29-03-2013, 05:33 PM
Salutare,

Sunt nou posesor de Skoda Octavia II,2010, 2.0 , dsg , achizitionata din Franta, bineanteles fara pachet de drumuri grele.
Imi doresc foarte tare sa ii cresc garda la sol (min 2cm) si va rog sa ma sfatuiti si eventual sa-mi dati contacte depre cum e mai bine sa fac....:pachet de drumuri grele, dar la preturi decente (e f scump pus ulterior)..., inaltatoare arcuri sau amortizoare...

Va rog nu ma ocoliti...stau in Dobroesti,Ilfov si am namol si in creier :( :)

gti_mars
29-03-2013, 05:41 PM
Salut si bine ai venit !

Prima si cea mai ieftina varianta creste talonul la cauciucuri . De exemplu pune 215-65-16 si sa vezi ce "tractoras" iti faci . Acum ce dimensiuni ai la roti ?

lucian.1950
29-03-2013, 05:57 PM
Pai pdg-ul este scump si de durata. Cel mai ieftin si ca bani si ca timp scapi cu inaltatoare puse la arcuri pe spate si amortizoare pe fata . Cu ele cistigi cei 2-3 cm fara probleme... si cind ai banii iei si pdg. Sau am vazut pe alt forum un post in care cineva vroia sa faca schimb, dadea setul pdg pentru un set de suspensii normale, schimba inclusiv rotile.

gti_mars
29-03-2013, 06:21 PM
Lucian are dreptate . Vezi ca este un site unde baietii vor sa scape de PDG ( parca ei nu traiesc in Romania ) si schimba cu una normala . Ei vor sa mearga "pe burta " , cat mai jos !:)

JurasikMan
29-03-2013, 07:46 PM
Nu iti sugerez sa o inalti tu. Nu sugerez nici gume alta dimensiune decat cele omologate ca si echivalent. Ai mari sanse ca la o coborare pe franare si curba , cu masina incarcata cu 5 persoane si bagaje sa iti tai anvelopele sau sa iti scoti aripile spre exterior. Nu sunt masini de teren unde aceste lucruri sunt practicate ci turisme. Imediat ce te inalti din gume vei avea si un consum mult marit.
Vrei mai inalta ...vinde-o si ia-ti una 4x4 care este mai inalta decat una cu PDG cu vreo 16 mm . Mai sus decat permite varianta 4x4 o sa ai probleme de stabilitate pe drum. La viteze mari si vand lateral o sa zbori de pe sosea.

micutzu666
29-03-2013, 09:56 PM
ce simplu e sa spui vinde-o!
nu vinzi castraveti!:)

lucian.1950
29-03-2013, 10:07 PM
Pai la ce ii sugerezi tu, trebuie sa vinda doua ca sa-si ia una... Ideea e ca o inaltare cu 2-3cm nu se simte in curbe, in regim normal de mers, ca doar nu merge cu ea la curse... Treaba cu cauciucurile cu talon marit nici mie nu-mi place, aici ai dreptate.

JurasikMan
30-03-2013, 02:30 AM
Exista echivalente aproximativ egale pe diametru ( cativa milimetri in lus sau minus ) pentru diferite dimensiuni ale jantelor. Eu ma refer la situatia cand se iese din aceste echivalente. Cand se pun anvelope care nu sunt adecvate pentru spatiul fizic in care sta roata si care nu sunt raportate la cursa proiectata a suspensiei.
Pusul PD-ului la o Octavia nu este asa simplu. MA refer la faptul ca amortizoarele pot avea curse diferite ( verificati faptul ca se dau repere diferite pentru PDG si fara PDG ) , arcurile pot fi diferite , caderea rotii dupa eventuale modificari este diferita. Nu se pun pur si simplu niste inaltatoare si niste table pe sub masina. SA cobori masina este ceva . Practic o poti cobora pana se taraste pe asfalt fara sa ii modifici tinuta de drum , ba dimpotriva , o imbunatatesti. Sa ridici ... aici intervin alte chestii. Diferenta intre o masina clasica si una 4x4 ( ma refer la Octavia ...este destul de mare. Varianta cu PDG se situeaza intre cele doua. Ganditi-va ca la o diferenta de peste 3 cm intre prima si ultima , inumltit cu suprafata in metri patrati a fundului masinii ...o multime de aer intra pe dedesupt , la viteze de ...cat poate masina ..adica si 190 km/h. Cum credeti ca afecteaza asta tinuta masinii ?
Cand se va defecta ceva din piesele schimbate pentru ridicare , sunt sanse majore sa primeasca reperul gresit , aferent modelului clasic.

Ca unul care a modificat multe inca din pionieratul bisnitariei din Romania , adica benzine transformate in Dieseluri si volane pe dreapta inlocuite cu volane pe stanga , sau motoare de 2.5 in loc de motoare de 2.0 pe aceeasi masina , cu flex si autogen in manuta cred ca pot sa spun cu mana pe inima ca mai bine vand masina si cumpar ce vreau , decat sa imi modifica masina in directia pe care o doresc.
Astfel de modificari le fac naivii care nu cunosc mecanica si care habar nu au ce inseamna ca munca , solutii si bani . :moa:

Deci ,pentru colegul de mai sus , DA !!!!!, as vinde-o si as lua alta !

lucian.1950
30-03-2013, 07:27 PM
JurasikMan,
ce categoric esti ... hai sa facem niste calcule :

Garda la sol la octavia 2 normala este 14 cm
Garda la sol la octavia 2 cu PDG este 16.4 cm
Garda la sol la octavia 2 4x4 cu PDG este 16.3 cm
(iata ca te contrazic deja )

Suprafata de intrare a aerului sub masina nu este fundul masinii ci zona frontala de sub ea .
La o latime libera intre roti de 1335mm ( pentru anvelope de 205...), rezulta ca suprafata de admisie a aerului este la
Octavia normala = 0.1868 mp
Octavia ridicata cu 3cm din bucse = 0.2268 mp
Deci marea diferenta dintre ele este x1.21

Octavia cu PDG = 0.2188 mp
Deci diferenta fata de o normala este x1.17

Diferenta intre masina inaltata si cea cu PDG din fabrica este de x1.037
( asta este a doua contrazicere si nu e a mea, ci a cifrelor ... )

Concluziile le trage fiecare cum vrea...

JurasikMan
30-03-2013, 09:04 PM
Asa-i! Trebuie sa cedez in fata calculelor , evidentei si informatiei superioare ( cred ca de pe net ...netul face lucrurile mult mai simple). Inalt-o , colegule ! Bafta multa !
:keule:
Si sa nu uit. Sa printezi si lista asta cu calcule. Te va ajuta enorm. Gizaz ! Cheama si colegii de forum care sustin ideea asta nemaipomenita sa te ajute. Este evident din postari ca experienta lor in modificat masini este extrem de valoroasa. In fond si la urma urmei , de ce sa te bucuri singur de asta. Sa va bucurati toti .
La sfarsit , cand masina este gata inaltata , o cantare, neste imbratisari si ca pe "Feis" ... like , pup , iub ...si altele. Ce mama naibii caut eu sa va stric sarbatoarea ?

micutzu666
30-03-2013, 09:11 PM
Tu ai vinde-o ca poate ai banii necesari,omul asta nu cred ca i are!!Ce e mare greutate sa caute repere dupa o masina cu PDG.Nu are cum gresi!Eu am PDG,ii dau seria mea si cauta ce i trebuie,asta ca un ex!:kiss:

lucian.1950
30-03-2013, 09:20 PM
Suparacios mai esti ... uite, ca sa-ti mai alin un pic supararea, nu vorbesc sa ma aflu in treaba, nu-ti vorbesc de pe net, nu stiu ce profesie ai tu, dar eu sint inginer mecanic de o mie de ani, cu specialitatea = masini si utilaje...=
Avind in vedere ca omul va folosi masina in regim de oras, modificarile pe care i le-am sugerat eu nu au un efect mare asupra stabilitatii si tinutei de drum .
Deci nu l-am trimis nici eu, nici Micutzu sa se arunce in fintina...
Hai sa nu ne suparam si mai ales sa nu tinem suparare pentru atit lucru : PACE!

micutzu666
30-03-2013, 10:30 PM
TCM ist cumva?:)

Clodius
30-03-2013, 10:46 PM
cristalin, faci schimb cu mine de arcuri si amortizoare :)

cristalin
11-04-2013, 02:08 PM
Salutare si multzam frumos...ma poti indruma te rog frumos catre cei care vor sa schimbe PDG cu suspensii normale....sau catre un service pentru varianta cu inaltatoare la arcuri si amortizoare pe fata

cristalin
11-04-2013, 02:10 PM
ai pdg ?
daca e in stare ok ...cu mare placere

Clodius
11-04-2013, 10:59 PM
Cu siguranta sunt fara probleme. Din ce oras esti?

cristalin
16-04-2013, 02:46 PM
Lucian are dreptate . Vezi ca este un site unde baietii vor sa scape de PDG ( parca ei nu traiesc in Romania ) si schimba cu una normala . Ei vor sa mearga "pe burta " , cat mai jos !:)

ma poti indruma te rog frumos catre acel site unde ii gasesc pe cei care vor sa scape de pdg ?

cristalin
16-04-2013, 02:47 PM
Cu siguranta sunt fara probleme. Din ce oras esti?

sunt din Bucuresti

gti_mars
16-04-2013, 03:40 PM
Salut !
Vino Duminica la intalniri si o sa te lamurim mai bine .

mat
24-04-2013, 06:31 PM
eu am pachet de drumuri grele pe skoda mea si nu imi place cum arata deloc si nu am nici nevoie de ea asa inaltata as fi si eu interesat de un schimp cu suspensie normala sau sport doar ca problema e din cate am vazut eu ca la cea de drumuri grele telescopul de fata are 55 mm unde se prinde in fuzeta, iar cel "normal" 50 mm

rares.13rrs
30-04-2013, 11:14 AM
Iti dau eu pachetul meu de drumuri grele la schimb cu niste telescoape si arcuri sport :) octavia 2

CaSSca
16-09-2014, 12:49 PM
Am o skoda octavia 2,2007,tocmai i-am schimbat arcurile de PDG,inca le am daca te intereseaza,o sa o faci o "capra" inalta.200 lei toate 4,fata + spate

mbgd
17-09-2014, 03:58 PM
Oare si-o fi rezolvat problema de acum 1 an jumate??? Satu si ma intreb eu in sinea mea... :))

ceva42
03-10-2014, 10:33 PM
salut.
mai este cineva care vrea sa renunte la PDG si vreau suspensii normale?