PDA

View Full Version : Probleme ambreiaj

Bughster
13-01-2010, 10:57 PM
Salutari! Ambreiajul Fabiei mele calca prea tarziu...aproape cand ajunge pedala sus. Deci ma gandesc eu ca e dus discul de ambreiaj, mai ales ca ,inainte de a intra in proprietatea mea, a fost condusa de o doamna...:whip::anbet: Spuneti-mi va rog ce stiti despre aceasta problema? A mai schimbat careva discul de ambreiaj? Ce costuri implica? Va multumesc pentru sfaturi.:undwech:

patratzel1988
14-01-2010, 12:12 AM
placa +disc de ambreiaj + rulment de presiune
sachs 1300 lei
luk 700 lei
Manopera e in jur de 400 de lei.
preturile sunt aproximative
Inainte de a te apuca de schimbat,vezi poate se mai poate regla,mergi la un service,si intreaba.

Bughster
14-01-2010, 12:18 AM
Hmm...Aici m-ai linistit...:Flush:

patratzel1988
14-01-2010, 12:25 AM
vroiai sa te mint?
Iti spun eu,masina a fost "omorata"de piciorul apasat pe ambreiaj la semafoare.Strange banuti,si fa masina,ca te poate lasa unde iti e lumea mai draga.
Parerea mea;daca vrei sa pastrezi masina pt tine,pune sachs,daca o dai,pune luk.PAREREA MEA

narok
14-01-2010, 09:23 AM
Parerea mea;daca vrei sa pastrezi masina pt tine,pune sachs,daca o dai,pune luk.PAREREA MEA

Sa nu crezi ca Luk e inferior Sachs. Sunt facute de acelasi grup respectiv ZF. Ambele au echipari originale.

Bughster
14-01-2010, 11:00 AM
Problema nu e foarte grava, insa va trebui sa o rezolv candva. Poate sa mai astepte pentru ca nu circul cu masina personala foarte mult. O folosesc doar pentru vacante si rar cand mai merg la cumparaturi... In rest ma descurc cu masina de serviciu. De cand mi-am cumparat-o, din septembrie anul trecut, pana acum am facut 2000 km cu ea... Ambreiajul calca pe la 3/4 din cursa pedalei... Din cate stiu ar trebui pe la jumatate. Asa ca mai poate astepta draga de ea.

[B]Sa nu crezi ca Luk e inferior Sachs. Sunt facute de acelasi grup respectiv ZF. Ambele au echipari originale.

Atunci de ce diferenta de pret si de ce e mai bun Sachs daca spuneti ca asta ar trebui sa-l folosesc daca vreau sa o pastrez?

Pippo
14-01-2010, 05:21 PM
Am avut un prieten cu un golf 4 la care ii prindea sus ambreajul,daca apasa pe dala 1 pic deja patina ,si a mai mers cu el asa vre o 20 de mii de km pana l a lasat de tot :haha:
In legatura cu manopera eu zic, ca e mult 400de RON.
Am schimbat prin decembrie la A4(cei care nu stiu... nu mai am Fabia) si m a costat manopera 200 de ron + mi au schimbat si un cap de planetara care era dus.

AndreiHTX
14-01-2010, 06:04 PM
Atunci de ce diferenta de pret si de ce e mai bun Sachs daca spuneti ca asta ar trebui sa-l folosesc daca vreau sa o pastrez?
care este diferenta intre un superb si un passat? numele cateva embleme, spoilere si altele... insa e acelasi A.D.N. cam asa e si la piese acelasi producator insa lucruri care fac diferenta la calitate si pret...:meeting:

lucian.1950
14-01-2010, 06:35 PM
Inainte de a schimba piese din ambreiaj :
== ai facut proba cu bordura ?! sa vezi daca patineaza discul sau nu ?!
== indiferent ca patineaza sau nu , incearca sa mai cobori pedala din reglajul pedalei
Din ce stiu eu uzura discului face ca pedala sa tina mai la sfirsitul cursei , nu la inceput , la ambreiajele cu cablu , la cele cu cilindru hidraulic nu se observa fiindca cilindrul se regleaza singur .... colegii, ma insel eu sau tin bine minte ?!

Bughster
18-01-2010, 01:59 PM
Nu stiu care e proba cu bordura... Poti sa ma lamuresti? Si cum e la Fabia ambreiajul? Cu cablu sau cu cilindru? Cu cablu...zic eu...

care este diferenta intre un superb si un passat? numele cateva embleme, spoilere si altele... insa e acelasi A.D.N. cam asa e si la piese acelasi producator insa lucruri care fac diferenta la calitate si pret...:meeting:

Deci sa inteleg ca Sachs e mai mult de fite?

narok
18-01-2010, 08:29 PM
Deci sa inteleg ca Sachs e mai mult de fite?[/QUOTE]

Sachs e un nume mai cunoscut decat Luk dar sunt fabricate de acelasi concern si anume ZF. Deci calitativ eu zic ca sunt la fel. Asta e parerea mea....Fiecare cu ce si cat crede

B98XAL
18-01-2010, 08:44 PM
Este un ambreiaj hidraulic si nu se poate regla. Eu am schimbat abreiajul la 60mii incepuse sa patineze, am pus sachs si am 170mii si merge fara probleme. Daca nu patineaza mergi fara probleme.

Bughster
18-01-2010, 10:22 PM
Pai spuneti-mi si mie va rog ce se intampla cand patineaza...sau cum sa verific. Momentan nu se intampla nimic neobisnuit referitor la ambreiaj, calca doar cam sus...atata tot.

AndreiHTX
18-01-2010, 10:26 PM
miroase a incins/ars cand accelerezi masina se tureaza insa nu prinde viteza si mai multe simptome pe care le vei sesiza imediat;)

lucian.1950
18-01-2010, 10:54 PM
Proba cu bordura e clasica : lipesti masina cu rotile fata de bordura ( fara elan , de pe loc ) , debraiezi , bagi a-ntiia si dai incet drumul la ambreiaj accelerind pe masura ce debraiezi . Daca motorul merge desi masina sta si nu se opreste sau masina nu urca bordura imediat este clar ca patineaza ambreiajul ( in plus o sa-ti apara mirosul specific de ferodou ars )

puya81
23-01-2010, 08:03 PM
nu stiu de unde aveti voi preturile astea, dar eu am luat de la un magazin de piese din bacau tot kit-ul ambreiaj cu suma de 620 lei
manopera, la un prieten 200 lei

apropo, marca ambreiajului este SACHS

dayel
25-01-2010, 01:19 PM
placa +disc de ambreiaj + rulment de presiune
sachs 1300 lei
luk 700 lei
Manopera e in jur de 400 de lei.
preturile sunt aproximative
Inainte de a te apuca de schimbat,vezi poate se mai poate regla,mergi la un service,si intreaba.

Salut!

Si eu ma pregatesc de schimbarea ambreiajului din cauza ca ma scoate din sarite zdranganitul rulmentului de presiune. Totusi am gasit alte preturi la kit ambreiaj:

-Sachs: 1080RON
-LUK: 570 RON

Nu stiu daca sunt piese de origine. Eu am patit-o vizavi de piesele de origine cu Avia. Am luat de la ei bascule mai scumpe decat la altii pe care baidauei scrie "Made in South Africa".

dayel
25-01-2010, 01:35 PM
Nu stiu care e proba cu bordura... Poti sa ma lamuresti? Si cum e la Fabia ambreiajul? Cu cablu sau cu cilindru? Cu cablu...zic eu...

Deci sa inteleg ca Sachs e mai mult de fite?

Man. Daca vrei sa te convingi ca iti tine ambreiajul poti sa faci o proba mai simpla: trage frana de mana, baga a doua si incearca sa pleci. Daca da in nas, atunci e relativ in regula. Sau o poti baga in a 5-a si sa faci aceeasi incercare. Din cate am vorbit cu mecanicii pe care ii cunosc daca ai belele cu ambreiajul prima tendinta este sa se tureze fara sa plece de pe loc. Daca da in nas e de bine.

PS: Vezi pe siteul ala cu karme auto ca Sachs este 1080RON RON si LUK vre-o 570 RON.
Iti urez multe drumuri fara evenimente rutiere!

patratzel1988
25-01-2010, 02:56 PM
Preturile care le-am afisat eu pentru ambreiaj,corespundeau motorizarii mele.Vad ca la motoarele astea mai mici,e mai mic pretul.
Imi cer scuze ca nu am specificat.

Bughster
25-01-2010, 04:34 PM
Astazi am fost la un mecanic si mi-a testat putin ambreiajul. Rezultatul a fost exact cel pe care il asteptam si eu: patineaza, insa nu foarte mult. Tot azi am primit oferta de la o firma de piese auto si e cam asa: LUK - 470, Sachs - 1000 ai mai e un brand(am uitat care) - 490 RON. Mi-au recomandat LUK.

Bughster
22-02-2010, 08:50 PM
Am gasit kit de ambreiaj LUK la 420 RON in Bucuresti la un magazin - SRC Piese Auto, pe Turda(in cazul in care cunoasteti aspecte negative despre baietii astia anuntati-ma, va rog) - si, cum oricum am drum la sfarsitul saptamanii in Bucuresti, il voi cumpara. Stie cumva cineva daca este posibil sa nu se potriveasca piesele chiar daca am dat comanda dupa seria motorului? Ma adresez celor care au legaturi stranse cu magazinele de piese auto. Intreb asta pentru ca mi s-a intamplat ca atunci cand am schimbat bulbul de la marsarier, sa nu se potriveasca primul pe care mi l-au dat, desi aveau si un program pentru piese. E adevarat insa ca atunci nu am dat comanda dupa seria motorului, ci doar dupa modelul si anul masinii pentru ca nu aveam certificatul la mine.
Si inca ceva! Cand schimb treptele de viteza imi cam agata putin, mai ales in prima si a treia treapta. Am schimbat uleiul de transmisie si tot mai agata - mai putin, ce-i drept... Un prieten, cu o experienta destul de vasta intr-ale automobilelor, mi-a spus, fara sa stie de problema mea cu ambreiajul, ca s-ar putea sa agate tocmai din cauza ambreiajului... Mi-a explicat el ceva de pinioanele din cutia de viteze, cum sunt ele dispuse si cum functioneaza. E posibil ca odata cu schimbarea kit-ului sa rezolv si aceasta problema?

Ionut_SIG
22-02-2010, 08:55 PM
Da este posibil dar daca e firma serioasa care isi respecta clientii (mai greu in Romania) atunci il va inlocui fara probleme.

Bughster
22-02-2010, 08:58 PM
Da...doar ca eu sunt din Botosani, iar ei din Bucuresti...500km.

narok
22-02-2010, 11:43 PM
@Bughster - sper sa te pot linisti.... atunci cand ai cumparat bulbul de la marsarier, baietii de la magazin foarte sigur nu au folosit programul original ( Etka , Etos ) ci un foarte cunoscut program de cautare a pieselor auto si anume Tecdoc. Programul respectiv afiseaza ce piese se folosesc pe modelul respectiv, fara a face filtru asa cum face programul original pe care l-au folosit in depistarea kit-ului de ambreiaj. In programul original bagi seria de caroserie si iti apare exact piesa care e pe masina, asa ca nu exista suspiciuni.... Si la pretul ala l-ai luat bine... da-mi un PM cu seria de caroserie si-ti trimit codul de ambreiaj sa-l confrunti cu cel cumparat

Bughster
23-02-2010, 09:03 PM
Cand schimb treptele de viteza imi cam agata putin, mai ales in prima si a treia treapta. Am schimbat uleiul de transmisie si tot mai agata - mai putin, ce-i drept... Un prieten, cu o experienta destul de vasta intr-ale automobilelor, mi-a spus, fara sa stie de problema mea cu ambreiajul, ca s-ar putea sa agate tocmai din cauza ambreiajului... Mi-a explicat el ceva de pinioanele din cutia de viteze, cum sunt ele dispuse si cum functioneaza. E posibil ca odata cu schimbarea kit-ului sa rezolv si aceasta problema?

Stie cineva ceva si de problema asta?

Black Daniel
23-02-2010, 09:14 PM
Din cate stiu eu, agatatul la intrarea in viteza I e "buba" comuna la Fabia. Din categoria "asa face toate". Si la mine mai agata cateodata, dar daca calci din nou ambreiajul, isi da drumul.

Ionut_SIG
23-02-2010, 09:25 PM
Black Daniel are dreptate
Daca nu intra intr-o anumita treapta baga in treapta opusa si apoi in treapta care trebuie, o sa mearga sigur.
Cam asa 1-2,3-4,3-5 si invers.

Bughster
23-02-2010, 09:46 PM
La mine intra in treapta respectiva daca mentin schimbatorul usor impins si cand dau drumul la ambreiaj, pe la jumatatea cursei intra in treapta dorita.

cgadalean
23-02-2010, 09:58 PM
In acel moment se aranjeaza tot sistemul de pinioane si sincroane inlesnind intrarea mai usoara in treapta dorita; dar asa cum s-a mai spus, acest lucru intra in categoria "asa face toate".

dayel
02-03-2010, 11:08 AM
Din cate stiu eu, agatatul la intrarea in viteza I e "buba" comuna la Fabia. Din categoria "asa face toate". Si la mine mai agata cateodata, dar daca calci din nou ambreiajul, isi da drumul.

La mine se agata in marsarier si a intaia dar nu tot timpul. Nu cred ca e "buba" tip Fabia. Am mai multi amici care au problema asta pe diverse masini care nu au ambreiajul uzat exagerat. Vorba ta. Mai calci o data ambreiajul si s-a rezolvat problema. :)

patratzel1988
02-03-2010, 12:11 PM
Aceleasi simptome le aveam si eu si am schimbat uleiul din cutie,si nu mai agata.Ai dat maxim 100 de lei ai schimbat uleiul si vezi cum se comporta dupa aceea.Daca tot agata schimbi ambreiajul.

JurasikMan
02-03-2010, 04:14 PM
Din pacate , majoritatea Skodelor ( mai ales modelele noi ) au probleme de "cutie-ambreiaj " .
De ambreiaj , deoarece ambreiajele originale sunt ieftine si cedeaza usor ( sa nu va imaginati ca un kit de 410 Ron se compara vreodata cu unul de 1200 Ron , la o firma consacrata; originalul de pe Skode este ala de 410 Ron ) . In plus , au mai facut si nefacuta aia cu volanta dubla de iti pica ambreiajul la 60.000 km ca la Pathfinder si costa tot cat la ala sa o schimbi .
De cutie , deoarece in dorinta de a scoate o masina ieftina care sa semenea a Passat sau Golf , au uitat sa puna un surub magnetic pe la orificiul de scurgere care aduna cu succes spanul ce apare in functionarea normala a unei cutii. Din cauza asta , in caz de ciobire ,uzura , nivel prea mic al uleiului in cutie , bucatile de metal nu sunt retinute pe fundul baii de surubul magnetic. Astfel , la balansare , bucatile metalice ( cateodata chiar fragmente de dinte ) sunt luate la frecat de catre pinioane de mai multe ori , pana apar zgomote ciudate. Sper sa nu deranjez "fanii inraiti" dar adevarul este ca pretul mic al Skodei este direct proportional cu calitatea materialelor folosite. Ma gandesc tot mai serios sa renunt la pasiune si sa-mi iau o masina premium. Este jenant ca o pompa de apa de Skoda sa tina cat o curea de distributie , cand una de Audi care are distributie pe lant ( la unele motoare ) se schimba la 250-300.000 km . Aproape ca am ajuns sa ni se para normal sa vizitam servisul la fiecare 5-10.000 cu cate o problema de fiabilitate. Am un amic cu Toyota Avensis ( aceeasi clasa de autoturism ca si Octavia ) si nu a schimbat nimic la ea in 178.000 km decat curele si filtre . O Mazda b2500 cu care se tracteaza frecvent busteni la gaterul unui prieten are 200.000 km si zburda de ti-e mai mare dragul pe toate coclaurile . De 100.000 km nu s-a mai bagat nimic in ea.
Sincer , m-am cam saturat de lipsa de fiabilitate a Skodelor. Merg lunar la service , ba cu un cablu de frana de mana , ba cu un rulment , distributie , filtre , placute , discuri , bucsi , bielete , transmisie , intinzatoare .... ma doare deja capul. Eu am cumparat una la 103.000 km cu carte de service. In 9000 km am bagat in ea peste 6000 Ron. Nu am pus nici un "0" in plus. Nu stiu daca este vina dealerilor sau a producatorilor , dar am vazut Matizuri si Cielo care am mers 300.000 km fara interventii majore. Daca ma mai tine asa , imi iau Bugatti pana ajung la 300.000 cu a mea numai din servisare.
Deci , dupa perioada de garantie in care nu prea pica decat accidental , Skoda este o gaura neagra . Astept pareri , dar argumentate , nu crize de femeie gravida cum ca Skoda e rupta din soare . :footy:

stefandaniel
22-03-2010, 09:30 PM
Jurasik , vreau sa iti spun ca la firma unde lucrez majoritatea au skoda 2 105 cai 1,9 tdi . Vreau sa iti spun ca masinile astea vad aprox 200 - 300 km / zi iar in ultimii 150 000 de km nu s a schimbat decat o data distributia si ulei -uri . Sunt masini rulate despre care pot sa iti spun ca - inca duc multi km de aici incolo . Eu personal am o Fabia din 2003 1,9 tdi 101 cai . Masina are 210 000 km si merge ff bine , are ea mici chichite ici colo dar nu prea semnificative. Eu nu sunt fan nici un brand de masini dar vrea sa spun ca de skoda nu am ce sa spun rau . E o masina ieftina cei drept dar care te ajuta mult si nu cere mult . Daca ii dai ce ii trebuie ( ulei curele motorina TAXE :) ) nu ai treaba cu ele . Si inca ceva , no ofence - conteaza ff mult si cum le conduci , sa nu le invatati batraneste - motorul 1, 9 tdi 105 si 101 de pe skode sunt motoare de " turatie " adica ii place sa stea pe la 2500 - 4000 fara probleme . Va salut pe toti

JurasikMan
23-03-2010, 03:06 PM
Stefane , ce sa zic ? Eu sunt cam de meserie . Cunosc bine masinile si hibele. Sunt si masini scumpe si fiabile ( putine ) si masini scumpute si proaste ( cele mai multe) . La toate ajungi la servis mai devreme sau mai tarziu . Iti pot da un contra-exemplu cu o firma din Brasov la care skodele au ajuns toate, fara exceptie , la servis , cu ambreiaje duse la 40.000 km . Toti dorim sa ne felicitam pentru alegerile facute , dar in prezent , nu mai prea ai pentru ce sa te feliciti , ca toate-s facute sa crape dupa ce ies din garantie pentru a ajunge la mana reprezentantelor care iti vor mai vinde masina inca o data numai din servisarea periodica.

stefandaniel
02-04-2010, 11:03 AM
De vreo 1000 km a inceput sa ma smuceasca cand schimb vitezele . E senzatia aia ca si cum ai fii incepator si nu stii sa umbli cu ambreiajul . Daca poate sa imi zica cineva cum sa fac , ambreiajul nu patineaza , pot sa schimb doar volanta ? sau tre sa schimb tot kitul ? multumesc anticipat .

patratzel1988
02-04-2010, 11:41 AM
Poti,dar e mai bine sa le schimbi pe ambele,si volanta si ambreiajul.Si ambreiajul te va lasa,mai devreme sau mai tarziu,asa ca daca tot umbli acolo schimba-le pe amandoua,e costisitor financiar,dar eu unu asa as proceda.

cgadalean
02-04-2010, 06:39 PM
E mai costisitor sa se schimbe dupa un anumit timp... si anume se va plati inca o data manopera. Insa dupa ce e desfacut intreg ansamblu se va putea vedea daca e necesara sau nu operatiunea.

stefandaniel
07-04-2010, 12:16 PM
Va salut pe toti !
Am si eu o problema , de la un timp de vreme imi agata cand schimb vitezele 1 si 2 si 3 ; e senzatia aia cand schimba un incepator si nu stie sa lucreze cu ambreiajul . In fine am tot citit pe aici si poate sa fie si de la uleiul din cutie , masina are 210 000 km si nu a fost schimbat niciodata uleiul la cutie si nici ambreiaj cu volanta . Daca imi puteti spune ce sa fac , sa schimb doar ambreiajul daca e nevoie sau trebuie schimbat tot kit - ul cu tot cu volanta . Ambreiajul tine la jumate , nu mai tine jos ca la inceput , tine pe la jumate . Va multumesc tuturor , drum bun !!

JurasikMan
07-04-2010, 01:07 PM
Sa schimbi uleiul din cutie la rulajul asta nu este chiar un lucru rau , dar nu-ti va rezolva problema. Uleiul se mai subtiaza in timp , dar asta nu afecteaza modul in care intra cutia in viteze . Cauta problema in alta parte. Din pacate , nu exista un diagnostic 100 % corect pe nevazute. Mergi la un servis de incredere si dupa ce iti desfac oamenii aia ambreiajul iti pot spune in cunostinta de cauza ce trebuie schimbat . Oricum , ai mers destul cu ambreiajul original ...daca nu a fost schimbat pana la rulajul asta . Se poate sa fie si din cilindru pompei servo ( daca s-a dus garnitura , lichidul curge inapoi pe langa aceasta si pedala iti cade incet in podea la o apasare mai prelungita ) . Pana nu mergi la un mecanic bun , nu ai sa ai un raspuns la problema ta si nici o rezolvare .

turbojack
07-04-2010, 10:29 PM
...de la un timp de vreme imi agata...!!

Pentru raspunsuri corecte ,specifica motorizarea.
La acest kilometraj,este posibil sa fie uzat ambreiajul.

stefandaniel
08-04-2010, 11:19 AM
1,9 tdi 101 cp , 210 000 km

tavi83
24-04-2010, 07:51 PM
Stie careva daca se poate regla pedala de ambreaj sa prinda mai jos? pe Skoda fabia 1.4 16v 74kw din 2002.

stefandaniel
05-05-2010, 09:26 PM
Nu cred ca se poate regla ambreiajul ... nu e ca la masinile vechi de pe plaiurile noastre mioritice . Trebuie schimbat ; si eu tre sa schimb tot kit ul ambreiaj - volanta , asa ca sa te tii bine :) . Sanatate omu' , o zi buna

ddh_73
12-05-2010, 09:50 PM
Cand am schimbat senzorul temperatura motor o parte din lichidul de racire a curs. Din acel moment, imi scartaie pedala de ambreiaj. E clar ca lichidul de racire a ajuns pe unde nu trebuia. Cum scap de acel scartait? Multmesc pentru orice sfat.

JurasikMan
13-05-2010, 11:05 AM
Nu are absolut nici o legatura scartitul pedalei de ambreiaj cu lichidul de racire. Ce anume iti scartaie ?

ddh_73
13-05-2010, 02:36 PM
Cand apas pedala de ambraiaj se aude un scartait. Sunetul a aparut imediat dupa ce am schimbat senzorul temperatura motor. Poate e doar o simpla coincidenta. Sunetul se aude afara si nu in interiorul masinii.

JurasikMan
13-05-2010, 07:00 PM
Scartaiturile sunt de mai multe feluri. Se aude un suierat strident atunci cand accelerezi ? Se amplifica sunetul proportional cu turatia motorului ? Te-ai uitat daca ai curelele de la transmisie in stare buna ?

ddh_73
13-05-2010, 08:17 PM
Motorul e oprit. Lichidul de racire a curs in momentul in care am schimbat senzorul care masoara temperatura in circuitul de racire. Cu siguranta a ajuns unde nu trebuia. Exista un arc, ceva pe traseul pedala de ambreiaj pana la cutia de viteza, in afara de cel de la pedala?

cgadalean
13-05-2010, 10:10 PM
@ddh73: incearca sa-i raspunzi la obiect colegului la intrebarile puse, asta daca vrei sa afli raspunsurile la problema ta.

ddh_73
14-05-2010, 02:59 PM
Indiferent daca motorul functioneaza sau nu, cand apas pedala se aude un scartait. Cand am scos senzorul din locasul lui a curs lichid de racire, unde a ajuns acesta .....de aceea am intrebat daca pe traseul pedala-cutie de viteza exista un arc sau ceva ce ar putea scoate acel sunet. Acum m-am facut inteles?

dayel
25-05-2010, 12:52 PM

Ai dreptate omule. Identic si la mine. Se intampla din cand in cand sa nu vrea sa intre in prima viteza. Calc ambreiajul a doua oara si .... gata! Intrebare suplimentara. De ce cand am peste 30 Km/h intra foarte greu intr-a'ntia? E vre-o chestie de protectie? Mersic

patratzel1988
25-05-2010, 01:43 PM
Da,e normal sa nu iti intre in treapta I dupa 30 de km/h.Iti protejeaza cutia de viteze impotriva socurilor,si motorul in acelasi timp.Iti dai seama ca daca ai 50 de km/h si bagi a 1-a,sare motorul dupa sasiu.La fel se intampla si in treapta a 2-a.Incearca atunci cand ai 100km/h sa bagi in treapta a 2-a.Ai sa vezi ca la fel face.
Iar despre ambreiaj,si agatatul in treapta 1,mergi si schimba uleiul la cutia de viteze,si ai sa vezi dupa aceea cum se schimba datele problemei tale.

cipica_30
26-06-2010, 11:57 AM
Va salut pe toti!
Am si eu o problema cred cu ambreiajul. La plecarea de pe loc, treapta I, incepe sa smunceasca motorul,exact ca un incepator cand nu e invatat cu masina. Si problema asta o am de cand cu ploile astea, am trecut cu masina printr-o balta pana la numar(evident cu viteza melcului). La trecerea din tr.I in celalalte functioneaza normal. Imi puteti spune care ar fi buba?:(

lucian.1950
26-06-2010, 07:09 PM
Fii mai explicit, smuciturile sint la pornire sau cit timp rulezi in treapta 1.
Daca zmuciturile sint doar la pornire e vorba de ambreiaj, daca zmuciturile sint tot timpul cit esti in treapta 1 , atunci este din cutie...

cipica_30
26-06-2010, 11:18 PM
Smunciturile sunt doar la pornire, cand ridic piciorul de pe ambreiaj. Si tot nu inteleg de ce? E posibil sa fi intrat apa in ambreiaj?

Pallmalll
05-07-2010, 01:23 PM
Salutare baieti,

Weekendul asta am facut Transfagarasanul cu Skodita mea.
La intoarcere am luat-o pe Valea Oltului si pe Dealul Negru la urcare in a 4-a, cu viteza bine-nteles, masina mea scotea un fluierat/scartait foarte inalt ca zgomot.
Care din urmatoarele doua sa fie cauza:
1. Turbina?
2. Ambreiajul care este un pic pe duca?
Multumesc.

marlanu
07-07-2010, 11:10 PM
am si eu o mica problema la o fabia 1.2 . de ceva vreme a inceput sa scartaie pedala de ambreiaj. scartaie doar dupa ce se incalzeste motorul si am efectuat cateva zeci de debraieri in trafic , de asemenea se simte foarte usor cum ar agata ( foarte usor, este ceva asemanator ca atunci cand se cupleaza frana de mana in dintii aceia dar la o scara mult mai mica ); dupa ce opresc motorul si o las cam 30 de minute sa se raceasca nu mai face niciun zgomot. in habitaclu nu se aude scartaitul ci doar afara ( deschid geamul si se aude, daca il inchid in interior e liniste). zgomotul este asemanator cu cel cand presezi/relaxezi un arc.

are cineva vreo idee de la ce piesa din ambreiaj ar putea proveni ? ambreiajul cupleaza pe la jumatatea cursei pedalei.

Claudia76
07-07-2010, 11:20 PM
Chiar si Golful VI face din cand in cand dupa 40 000 Km dar sincer nu stiu din ce cauza... Banuiesc totusi ca este uzura ....

pritulescu
08-07-2010, 09:14 AM
Cipica 30. Este posibil ca la trecerea prin baltoaca sa fi murdarit superficial dscul si placa. Cand se face plecarea de la 0 intre disc si placa apar foartele cele mai mari intalnite la ambreaj, cand cel mai mic neajuns poate duce la patinare. Asa ca murdarirea suprafetelor de contact si o presiune mai mica datorata uzurii discului poate duce la patinarea discului un sfert de tura sau jumate si iar prinderea aderentei, iar patinarea, etc pana cand masina prinde putina viteza si fortele dintre placa si disc scad. Este doar parerea mea. Vreau sa intreb si eu dupa pistonul celei de a doua pompe chiar nu exista posibilitatea de reglaj?.. pentru ca la Skoda 120 din piston pornea o tija filetata care impingea furca ce actiona rulmentul de presiune. Prin rasucirea tijei se marea sau micsora jocul furcii si imlicit zona de prindere la pedala.

ohne_zucker
08-07-2010, 12:24 PM
"Introduc" si eu o intrebare in acest thread, sper ca nu postez aiurea.
Cand vreau sa schimb din treapta 2 in 3, din cand in cand da rateuri, este nevoie sa imping schimbatorul ceva mai tare decat ar fi normal, uneori mi se intampla sa uit sa il actionez ceva mai puternic si da rateu , se aude un harjait urat, ca si cand ceva s-ar roti in gol la motor...nu stiu cum altfel sa explic ce se intampla , oricum cine se pricepe ma intelege.
In fine , vreau sa stiu cum pot completa/verifica sau schimba uleiul de la cutia de viteze. Si de ce fel de ulei am nevoi ? E ok daca pun ulei hidraulic? am cumparat un bidon de 1l Mobil1 , si am folosit putin din el pentru completarea uleiului de la servodirectie, defapt pentru asta l-am cumparat.

Englezu888
08-07-2010, 12:40 PM
Nu va jucati cu uleiurile!.. La cutie intra 75W90 si din fabrica vine cu ulei aral. Uleiul la cutie se completeaza doar. De verificat se verifica astfel. se scoate surubul pe unde se completeaza cu ulei si se verifica cu degetomometrul nivelul, sau daca ai ulei cumparat deja, pui pana da peste, dupa care pui surubelul la loc. Uleiul la Servodirectie trebuie numai ulei de culoare verde, daca ai pus asa totul este ok :)

ohne_zucker
08-07-2010, 01:08 PM
@ Englezu888: da, uleiul pe care l-am luat pt servo este verde, o culoare fosforescenta asa, din cate imi aduc aminte, nu stiu exact calitatile lui , ma uit diseara la el si iti spun exact de care este.
In ceea ce priveste verificarea uleiului de la cutia de viteze , spune-mi te rog unde se afla cutia de viteze , si acel surubel de care vorbesti, unde trebuie sa caut ? Si f important: trebuie sa urc masina pe rampa sau cum acces acolo ???

Englezu888
08-07-2010, 01:30 PM
Eu l-am ajutat pe un amic cu un VW sa isi completeze uleiu.. Am folosit o teava de PVC indoita la un capat in forma de J si asa am turnat uleiul acolo. Chestia e ca la Fabie nu stiu unde se alfa busonul de completare :)

Vezi si tu care cum seamana pe la tine pe sub masina:

http://i32.tinypic.com/28mit14.jpg
http://i26.tinypic.com/2py5isp.jpg
http://i25.tinypic.com/15wyo8m.jpg

Completarea se face in felul urmator: Masina pe loc drept, se desface busonul se pune uleiul pana da peste sa zic asa. Se pune busonul la loc, se porneste motorul circa 2-3 minute, dupa care se verifica din nou.. in caz de nu este la nivel se mai completeaza...

stefandaniel
24-07-2010, 11:17 AM
Cine stie daca se potriveste ambreiajul si volanta cu masa dubla de la un seat ibiza 1,9 tdi la skoda mea fabia 1,9 tdi !

fatvlad90
17-09-2010, 05:36 PM
Mai greu sa gasesti aici acest raspuns,cel mai bine iti poate spune un mecanic.
Bafta!

cristians1981
19-09-2010, 05:41 PM
Cine stie daca se potriveste ambreiajul si volanta cu masa dubla de la un seat ibiza 1,9 tdi la skoda mea fabia 1,9 tdi !

daca tipul de motor si cutie sunt la fel se potrivesc (pe ibiza au fost ATD, AXR si BMT motoare 1,9TDi 100cp si cutii EWT, GGU, JDA). Apropo exista si kit volant simplu + disc + placa + rulment pt 1,9TDi PD 100cp producator Valeo. Daca vrei iti pot da adresa de catalog a celor de la Valeo si acolo poti descoperi toate posibilitatile;)

Nu va jucati cu uleiurile!.. La cutie intra 75W90 si din fabrica vine cu ulei aral. Uleiul la cutie se completeaza doar. De verificat se verifica astfel. se scoate surubul pe unde se completeaza cu ulei si se verifica cu degetomometrul nivelul, sau daca ai ulei cumparat deja, pui pana da peste, dupa care pui surubelul la loc. Uleiul la Servodirectie trebuie numai ulei de culoare verde, daca ai pus asa totul este ok :)

uleiul din cutie trebuie schimbat la o anumita perioada de ani(nu rezista la infinit cum spun producatorii, astea's basme, pana se buleste ceva la cutie un sincron sau mec actionare si cioaca garantie atunci), isi pierde din proprietati(vascozitate) ca orice ulei. Daca se completeaza uleiul atunci este nasol, inseamna ca-l pierde peundeva:(, asta nu se consuma ca cel din motor . Parerea mea este ca uleiul sa se schimbe la un interval de 5-7 ani, cel putin asa am facut eu. nici macar nu este scump

polisantotimis
11-10-2010, 04:33 PM
Buna.Am si eu o Skodita 1.4 mpi AZF an 2003.Mi se intampla o chestie foarte deranjanta cand schimb viteza.In momentul cand las ambreiajul mai repede si accelerez mi se aude un pacanit un poc cum sa explic(cred ca de la cutie sau ambreiaj)...poate sunt printre voi care stiu despre ce e vorbe...lamuriti-ma si pe mine va rog sa stiu ce se intampla....

cgadalean
12-10-2010, 08:00 PM
Trebuie verificat suportii de la motor si cutie, se poate sa fie uzati sau chiar deteriorati si de acolo sa vina "poc-ul".

polisantotimis
12-10-2010, 11:29 PM
Mc mult o sa verific.Chiar sunt curios...i'll be back

dieter14
18-04-2011, 07:11 PM
Salut! Am nevoie de o parere. Fabia mea e din 2000...bineinteles a aparut uzura normala la ambreiaj. Totusi eu m-am obisnuit cu masina si acum dupa ce am condus un Seat Ibiza Sdi(practic aceeasi motorizare) mi se pare pedala de ambreiaj mult mai moale decat la mine. Exista Skoda Fabia fara pompa aceea de ambreiaj?(ma gandesc ca poate eu nu am asa ceva comparabil cu Seatul ala) Ms anticipat.

vladutcristian
20-04-2011, 10:30 AM
lichidul de frana cand l-ai schimbat ultima data, pentru ca lichidul de frana comunica si cu pompa de la ambreiaj si din acel bidonas. totusi verifica si starea lichidului

dieter14
02-05-2011, 12:43 AM
Daca raspunsul cu lichidul de frana era pt mine, trebuie sa precizez ca la lichid nu s-a umblat de ani de zile. Adevarul ca, comparabil cu acel Seat am intradevar si frana mult mai tare. Oare o schimbare de lichid ar remedia situatia macar a franei?(ma gandesc ca frana o pot avea asa de unde am circulat cu sabotii uzati la maxim o perioada destul de indelungata si nu neaparat de la lichidul de frana.)

skodila sdi
11-05-2011, 10:22 AM
am fost plecat la tara la drum lung iar pe drum cand schimbam vitezele am observat ca in momentul cand intra intro treapta superioara scadea turatile de la 3000 la 2000 cu o usoara senzatie de patinare a ambreiajului poate stii cineva daca e dus ambreiajul sau volanta ,altfel masina trage bine mas baga si la liniute dum cum merge si pleaca de la semafor alea care ca in brasov nu prea mai avem(avem giratorii) trebui sa subliniez ca este o fabia din 2005 cu motor 1.9 SDI iar asta e pria mea masina diesel eu am cam umblat cu benzinare si poate asa face tipurile astea SDI am inteles ca TDI NU FACE ASA

Edit: te rog sa te concentrezi cand scrii. Foloseste semnele de punctuatie pentru ca nu intelegem nimic din ce ai scris.

Mihaiescu Tudor
11-05-2011, 01:37 PM
Am observat ca in pedala de ambreiaj se simt niste vibratii/trepidatii destul de mari,in special in treapta a2a si a3a intre 2500 si 3000rpm se simt cel mai tare,discul de ambreiaj este destul de uzat dar nu foarte tare,inca nu patineaza,cel putin asa cred eu :);si cand se incalzeste putin motorul,pedala de ambreiaj prinde putin mai sus decat atunci cand este rece,asa mi se pare mie.
Daca aveti ceva sugestii, le astept cu placere.

am uitat sa precizez si cred ca m-au injurat detui pana acum ca masina e o Skoda Fabia Classic Combi 1.2 12v 47Kw AZQ an-2004.

eusto
19-06-2011, 06:17 PM
Salut, am si eu o problema cu un pacanit cand plec de pe loc. Se aude numai in viteza I dupa ce am mers cativa metrii cu ea. Se aude un pacanit care se simte efectiv in masina. In alte viteze nu l-am auzit. Aveti idee de la ce poate fi?

Multumesc

ohne_zucker
19-06-2011, 09:09 PM
Daca vrei raspunsuri/sugestii nu stica sa spui ce motorizare are masina si sa dai mai multe detalii.
Zgomotul vine cand apesi efectiv ambreiajul , sau are legatura doar cu introducerea in treapta 1 de viteza si plecarea de pe loc.
"Se aude un pacanit care se simte efectiv in masina" - ori se aude, ori se simte? ori amandoua? sunetul vine din habitaclu sau de la la cutia de viteze/ambreiaj? de simtit cum se simte, vibratii , sau cum anume simti tu un "pacanit"?

Din ce ai scris tu, este foarte greu sa intelegem si sa incercam sa iti explicam de la ce ar putea fi, asa ca asteptam detalii.

lucian.1950
19-06-2011, 10:23 PM
Daca spui ca zgomotul se aude numai la treapta 1 dupa ce ai mers citiva metrii, s-ar putea sa ai ghinion si buba sa fie in cutie.Oricum detaliaza fenomenul : se aude fara sa mai umblii la schimbator, ai eliberat ambreiajul deja cind se aude sau esti inca cu piciorul pe pedala de ambreiaj, este numai zgomot sau si smucitura .....

eXistenZ
21-06-2011, 02:19 PM
Salutare la lume. Am citit tot thread-ul despre ambreiaj, dar n-am regasit si ceva detalii despre ce problema am eu pentru skoda din semnatura.
cand se incalzeste masina si stau la semafor se aude sacadat un ticait, nu stiu cum sa-l descriu (tctctctctctc...). Daca apas ambreiajul dispare dar reapare odata cu eliberarea ambreiajului la stop. Ambreiajul nu patineaza.
S-au am mai observat (tot la stop) ca daca turez peste 1000 rpm zgomotele inceteaza, ca si cum ceva in ambreiaj s-ar echilibra odata cu cresterea turatiei.

multumesc mult si daca are cineva sugestii....:racer:

Mihaiescu Tudor
21-06-2011, 06:22 PM
cand se incalzeste masina si stau la semafor se aude sacadat un ticait, Daca apas ambreiajul dispare dar reapare odata cu eliberarea ambreiajului la stop.

Exact la fel face si la mine,skoda fabia 1.2 azq,cred ca e de la rulmentul de presiune,asa si-au mai dat unii cu parerea.Daca afli de la ce e te rog sa postezi.

stefandaniel
29-06-2011, 09:18 PM
RULMENTUL DE PRESIUNE 100 % . asa am avut si eu .... L am schimbat si am 20 000 de km si face din nou . sa nu iei LUK , asta am luat eu si .......

razraz
30-06-2011, 01:11 AM
Ati putea sa-mi spuneti daca ambreiajul sau cutia este cauza urmatoarei probleme:

Introduc in prima viteza, intra doar pana la jumatate, ridic usor piciorul de pe ambreiaj, intra total in viteza, ridic si mai mult ambreiajul si accelerez si plec

e ok? ce ar fi stricat

Masina: Skoda Octavia 2 1.4 80 cai

PS: am schimbat deja uleiul la cutie

Faza asta mi s-a intamplat o data la doua trei zile

Scuze ca am postat aici dar acest motor 1.4 e mai des intalnit pe Fabia decat pe Octavia

ohne_zucker
30-06-2011, 10:30 AM
Din cand in cand asa face si a mea Fabia.
Incerc sa bag a 1a si schimbatorul face numai jumatate de cursa, nu merge pana la capat. Cu ambreiajul nu am incercat, cum ai scris tu ca faci.
Eu am gasit alta varianta, cand nu merge sa dau a 1a, bag a doua si apoi merge sigur.
Nu cred ca este de la uleiul din cutie pentru ca a fost verificat si nivelul este ok.

razraz
30-06-2011, 03:58 PM
oricum se pare ca nu suntem singurii care au acest tip de problema

din cate am citit si pe acest forum sunt multe persoane care au genul asta de problema cu neintratul in prima viteza chair de cand masina este noua (cum e si cazul meu 1800 km 1 luna vechime a masinii)

-multi s-au obisnuit si fac dublu-ambreiaj

-ceilalti au schimbat uleiul din cutie sau sincroane din cutie si au rezolvat asa

pacat ca exista genul asta de problema care sincer e cam rusinoasa la o masina si o marca cum e Skoda - Daca se intampla la Daewoo mai ziceam dar nu la Skoda

cgadalean
02-07-2011, 09:14 PM
La Skoda pare a fi o problema comuna, si eu sunt obisnuit sa fac ori dublu ambreiaj ori sa o pun in a 2-a si apoi inapoi in a 1-a si merge. Marti sunt programat la service pentru ceva lucrari de intretinere si voi schimba si uleiul in cutie si voi reveni cu eventualele imbunatatiri.

razraz
02-07-2011, 09:47 PM
eu am schimbat uleiul si degeaba

la fel nu intra in trapta 1

cei de la Porsche Romania mi-au spus ca in 90% din cazuri problema se afla la sincronul de treapta 1 din cutie

acum ma cert cu ei sa-l schimbe pe garantie

maria12
13-10-2011, 10:49 PM
La mine se agata in marsarier si a intaia dar nu tot timpul. Nu cred ca e "buba" tip Fabia. Am mai multi amici care au problema asta pe diverse masini care nu au ambreiajul uzat exagerat. Vorba ta. Mai calci o data ambreiajul si s-a rezolvat problema. :)

Buna ziua,

Mi-am luat de curand o Skoda Fabia 1.4 16v 101 cp, 75 kW (second hand din Germania), masina este din 2001.
Am luat permisul acum 5 ani, dar nu am condus de atunci aproape deloc.
Dupa mai mult de o luna de condus zilnic in Bucuresti, acum 2 zile, mi s-a intamplat un lucru ciudat. Cand am vrut sa dau a-3a am simtit ca nu intra in viteza, .....probabil de acceea am impins mai tare, cand probabil a intrat in viteza....., dupa ce am eliberat ambreiajul am accelerat, dar masina s-a turat pana peste 3000rpm si am simtit un fel de smucitura.
Neavand experienta n-am stiut ce sa fac, am pus avariile si am tras pe dreapta........
Care ar putea fi problema?
Mentionez, ca am mai intrebat pe la cunoscutii care mi-au spus ca probabil eu dau a 1a in loc de a 3a si de aici turatia si smucitura.
Aveti vre-o explicatie? Eu sincera sa fiu nu imi dau seama de ce o luna de zile nu am avut probleme cu viteza a3a, chiar si neexperimentata cum sunt....

Multumesc!

st_rz
10-09-2012, 10:45 AM
Salut. Am si eu o problema asemanatoare. Se aude un "ticait" in momentul in care apas ambreiajul. Daca o las pe liber, nu se aude decat motorul.

st_rz
13-09-2012, 10:04 AM
Am fost la service. Rulmentul de presiune era desfacut in bucati. Mecanicul se mira cum mai intra in viteze. In momentul in care au demontat cutia de viteze au mai gasit un sincron(cred ca se chiama), un inelus din bronz, facut bucati-da bucati nu crapat- 4-5 bucati. Nu stiu ce trebuia sa aud eu si sa-mi dau seama ca era ceva defect, fiindca in afara de ticaitul in momentul apasarii ambreiajului, n-am simtit nimic.
Oricum treaba s-a rezolvat, iar pedala de ambreiaj se calca acum mult mai usor decat inainte. Pedala prinde cam la jumatate de cursa.

Cristi CSY
05-05-2013, 04:55 PM
Revin cu o noua problema , nervos fiind intr-o seara ma-m suparat pe fabiuta mea si am vrut sa-i dau un demaraj ( scartz cum spun unii :)) ) degeaba am incercat ca nu a mers deloc .... cred ca devina este ambreajul deoarece tine prea sus ... .din cate vad eu nu patineaza dar nu pot pleca cu demaraj ...stie cineva daca trebuie sa schimb tot ambreajul ? adica disc,rurment,placa .... cam cat m-ar costa un kit ?? si ce firma sa aleg ? ...Multumesc :)

JurasikMan
05-05-2013, 05:00 PM
....motorul ...
Scartaitul depinde de puterea motorului. Fabia nu prea straluceste la asa ceva , in principal pentru ca este o masina de familie si nu a fost proiectata pentru asemenea cazne.
Daca nu reusesti sa inghesui un motor mai mare si mai puternic sub capota ...cumpara-ti o alta masina. :asskicking:

Cristi CSY
07-05-2013, 07:36 PM
ok multumesc de raspuns ..oricum masina imi place la nebunie cu sau fara scart :))

Caracal
07-05-2013, 11:45 PM
http://www.youtube.com/watch?v=r_cy6dAGrZM :)

Catalindci
08-05-2013, 02:46 AM
A mea cand ma supara scartaie si cu a 2-a. :) deci se poate ;)

JurasikMan
08-05-2013, 10:12 AM
Pai da ...da' a ta e "Furia Neagra".
Masina omului nu o fi asa furioasa ca a ta. De ce dai exemple negative ? :asskicking:

Catalindci
08-05-2013, 04:11 PM
:sign_ot: nu dau exemple negative :) a lui e MPI, a mea e 16V de aici si diferenta.
Colegu ia incearca a 1-a 6000 si ia picioru de pe ambreiaj daca nici atunci nu vrea, are ceva :)

Cristi CSY
08-05-2013, 05:11 PM
fabiuta mea are motor 1.4 mpi tip AZF 8V 60 CP

Cristi CSY
08-05-2013, 06:03 PM
mi-a revenit inima la loc azi , am turato in 5000 de ture si a scartait de mama focului :))) asa mai merge :):cool:

unkknown
08-05-2013, 09:19 PM
si eu am acelasi motor, tot AZF, si scartaie cand o demarez in forta. Nu trebuie sa ii dau 5000 si apoi sa iau piciorul de pe ambreiaj.

Caracal
08-05-2013, 09:40 PM
Scartaie Dacia 1310 a lui taica-miu de nu e adevarat si nu scartaie Fabia? :) Si fara fortare.

Cristi CSY
08-05-2013, 10:05 PM
mda asta cam asa e :))

JurasikMan
08-05-2013, 10:28 PM
Hingherilor ....:(

Catalindci
08-05-2013, 11:40 PM
Scartaie Dacia 1310 a lui taica-miu de nu e adevarat si nu scartaie Fabia? :) Si fara fortare.

:sign_ot: Ca a venit vorba de Dacii am mers in weekend cu una 1.3 4 trepte :)) si numai in "SCARTURI", am ajuns pe drum cu pietre ca de ulite la tara intrau pietrele peste mine in masina.

TheDon
09-05-2013, 09:39 AM
mi-a revenit inima la loc azi , am turato in 5000 de ture si a scartait de mama focului :))) asa mai merge :):cool:

Depinde foarte mult si ce cauciucuri ai si gradul de uzura al acestora.:blow:

Cristi CSY
10-05-2013, 12:13 AM
cauciucuri michelin saver energy ( ceva de genu ) noi noute :)

TheDon
10-05-2013, 09:27 AM
Te mai miri? :p

vamar
21-06-2013, 12:09 PM
Salut!
Am citit toate postarile dar nu am vazut ceva care sa semene cu ce mi sa intamplat mie.
In noiembrie 2012 skodita mea nu mai intra in nici o viteza. Am dedus ca ambreiajul e terminat, am tras pe dreapta, urmand sa o repar cand voi avea bani.
Inainte de sarbatori( in decembrie) am bagat in viteza aIIa si am mers pana la service.Mi-a dat un baietas care mi-a spus ca e ambreiajul si ma costa 200 euro cu manopera, dar ca prin oras mai pot merge.
La inceput fiind iarna si mergand pe distanta mica am circulat doar cu aIIa. La un moment dat am vazut ca intra si celelalte viteze fara probleme. Am mers asa pana acum o saptamana ( am facut si drumuri de 100 Km ) cand iar nu a mai intrat in nici o viteza. Ieri dupa masa am pornito si acum iar intra intoate vitezele fara probleme. Din cate stiu eu daca discul , placa sau rulmentul sunt duse nu se poate intampla asa ceva. Ce credeti ca poate fi ?

Rado46
21-06-2013, 04:32 PM
pentru debraiere placa de presiune este piesa de baza,dar pot intervenii defectiuni de timonerie(schimbator viteze),ambreaj(mecanic-cablu sau servo)
pentru problema ta este indicat sa verici in primul rand daca placa de presiune este actionata de pedala ambreaj + circuitul aferent =servo pe urma putem intra in discutii de ambreaj(daca sare un arculet din loc(datorita pozitiei)nu ''lasa'' placa de presiune sa-si efectueze cursa.
poate stie cineva mai bine sa te indrume

lucian.1950
21-06-2013, 06:39 PM
Rado46 a intuit bine, intr-adevar este placa de presiune; cred ca tie iti patineaza ambreiajul, din frecare sa incalzit si si-a pierdut elasticitatea placa si nu mai debraiaza. Trebuie sa desfaci ambreiajul cit mai repede sa vezi ce e inauntru, sa nu strici si volanta, daca nu a patit deja ceva. Deci stringe bani si intre timp nu mai face drumuri lungi.

razvan
28-07-2013, 08:38 PM
salut am o scoda fabia 1.4 16v 55kw din 2000 si de o luna a inceput sa aiba un miros de disc de ambreaj .am facut proba cu bordura si urca fara probleme nu se tureaza la panta doar ca am miros de disc. daca poate cine va sa ma ajute cu un raspuns .tin sa mentionez ca am avut piciorul drept rupt si o cam turam cind plecam de pe loc pentru ca ma incomoda ghipsul se poate sa fie din cauza asta ca treaba este ca de atunci a inceput sa miroase.

T. Carmen
29-07-2013, 12:25 AM
Va trebui sa te pregatesti pentru achizitionarea unui kit de ambreiaj nou.

booghie
29-07-2013, 05:07 PM
Salve,poate nu este potrivita aici intrebarea mea..dar sper sa nu supar pe nimeni Am acelasi tip de Fabie..adica 1.4 mpi(8 valve) motor azf si tot la fel de sus imi tine ambreiajul,fapt care ma cam deranjeaza.Intrebarea este....are cineva idee daca ambreiajul este hidraulic sau mecanic? Stiu ca cel mecanic se mai poate regla....multumesc.

Caracal
29-07-2013, 05:38 PM
Hidraulic. De reglat...nu stiu.

booghie
29-07-2013, 05:39 PM
Multumesc,cel hidraulic nu merge reglat....probabil e pe duca,dar fiindca nu patineaza..il mai tin :

Mihai1785
04-12-2013, 01:15 PM
Salut! Va rog frumos sa ma ajutati cu un raspuns la problema mea. E posibil sa nu fie nimic dar mai bine sa intreb. De cateva zile, dimineata cand plec din parcare, in momentul cand am ridicat complet ambreiajul se aude un "ticait". Dupa ce se incalzeste motorul, acest sunet nu se mai aude. "Ticaitul" acesta se aude in toate treptele de viteza, doar in momentul in care am ridicat complet ambreiajul. E ca si cum as da cu unghia intr-un birou de lemn, ceva de genu asta.

Precizez ca ziua masina sta la caldura intr-o parcare subterana iar seara cand plec spre casa acest sunet nu se aude.

Multumesc frumos!

Inca ceva. Am 8600 km cu skoditza (cumparata in iunie 2013) si intr-adevar am probleme la treapta I si la marsarier. Daca fac dublu ambreiaj, se rezolva. Nu stiu ce sa fac la prima revizie dupa ce am citit posturile voastre: ori las lucrurile asa, ori ii rog sa-mi schimbe uleiul din CV.

Multumesc!

lucian.1950
04-12-2013, 05:53 PM
Masina ai cumparat-o de noua, de ne spui km sau SH si atunci cifra ta nu are nici-o importanta ...
Daca e noua, ai garantie si deci mergi in service... Daca nu e noua, cu uleiul din cutie nu cred ca rezolvi mare lucru. Daca nu patineaza ambreiajul, nu prea ai ce face, il lasi pina pica de tot. Faptul ca trebuie sa faci dublu ambreiaj numai la intiia si mers inapoi, poate fi reglaj timonerie incorect sau uzura in sincroanele din cutie. Timoneria se poate regla, in cutie interventia este foarte scumpa. Zgomotul de care pomenesti poate fi din orice, volanta, placa de presiune, disc ( toate au arculete ) sau chiar rulment. Deci, daca nu patineaza nu umbla la ambreiaj sau la cutie.

Mihai1785
04-12-2013, 07:14 PM
Multumesc! E cumparata de noua masina in iunie si am garantie. Daca nu se agraveaza situatia, o sa mai stau un pic ca oricum se apropie revizia de 15.000 km si planuiesc sa rezolv atunci.

lucian.1950
04-12-2013, 09:51 PM
Pai ai scapat de stres... Chiar daca nu se agraveaza, insista la service sa rezolve problema, nu o lasa asa.

edy_hodos
15-12-2013, 05:33 PM
Salut.

Am o skoda fabia din 2002 1.4 benzina si azoi in timp ce mergeam. am observat ca nu mai pot schimba in vitezela inferioara. Am oprit in loc si am realizat ca nu mai pot schimba in nici una dintre viteze, doar daca opresc motoru si il pornesc iar bagat in viteza, dupa care cu greu pot schimba 1-2 viteze in sus. Si inca o chestie ce am observat este ca daca stau oprit in viteza 1 cu ambreiajul calcat masina merge usor inainte ca si cum as lasa un pic ambreiajul.

Vreo idee cineva, ce se intampla?
Mersi.

lucian.1950
15-12-2013, 06:18 PM
nu mai debraiaza...
Ai pierdut lichid de frina pe undeva ? ( pedala de ambreiaj, cilindrul de pe cutie, ... ). Pedala de la ambreiaj cum este, se comporta normal ?!

edy_hodos
15-12-2013, 07:17 PM
Pedala se comporta normal, am incercat sa aierisesc, lichid de frana am si tot asa face, nici o schimbare.

T. Carmen
15-12-2013, 07:56 PM
Placa de presiune cred ca va trebui inlocuita.
Daca intr-adevar placa de presiune ambreiaj este problema, in opinia mea, ar fi bine sa inlocuiesti tot kitul.
Decizia iti apartine.